niedziela, 11 lutego 2018

Dziś jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 (11.02.2018r.)

112 to numer alarmowy, który obowiązuje we wszystkich krajach europejskich. Obyśmy nigdy nie musieli z niego korzystać, bo oznaczałoby to że mamy kłopoty. Święto ma na celu przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy na temat korzystania z niego we właściwy sposób. We wszystkich krajach Europy organizowane są liczne działania informacyjne i promujące korzystanie z tego numeru we właściwy sposób. Akcja ta jest niezwykle istotna – aktualne badania pokazują, że tylko 27% Europejczyków zna ten numer oraz jego zastosowanie.
To idealny dzień, abyście Wy sprawdzili co na temat numeru 112 wiedzą Wasi uczniowie!

 112 – jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy używany w sieci telefonów stacjonarnych w Unii Europejskiej, jak również w sieci GSM (telefonów komórkowych) na całym świecie. Został wprowadzony w 1991 i został uregulowany dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/22/WE z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i praw użytkowników odnoszących się do sieci i usług łączności elektronicznej, w skrócie – dyrektywą o usłudze powszechnej[1].
Nieskuteczność oraz zaniedbania we wprowadzeniu tej dyrektywy stały się przyczyną procesów sądowych, które Komisja Europejska wystosowała przeciwko 14 państwom[2].
Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie bez karty SIM.
 Docelowo wybranie numeru 112 z jakiegokolwiek telefonu spowoduje połączenie z centrum powiadamiania ratunkowego (CPR). Operator 112 może, w miarę potrzeby, przełączyć połączenie do jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Policji lub Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Numer 112 współdziała z systemem lokalizacji, a po pracach udoskonalenia systemu lokalizacji (platforma lokalizacyjno - informacyjna) w 2010 roku powstał system centrów powiadamiania ratunkowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz