czwartek, 8 marca 2018

Międzynarodowy Dzień Pokoju

Międzynarodowy Dzień Pokoju

Międzynarodowy Dzień Pokoju
Dzień 21 września
Kraje  ONZ
Typ święta międzynarodowe
Symbole gołąbek pokoju
Inne nazwy Światowy Dzień Pokoju,
Światowy Dzień Zawieszenia Broni
Podobne święta Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ,
Światowy Dzień Pokoju (kat.),
Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój (kat.)

Japoński Dzwon Pokoju (siedziba ONZ, Nowy Jork).
Międzynarodowy Dzień Pokoju, ang. International Day of Peace (IDP) – święto obchodzone corocznie 21 września, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 września 2001 roku.


Historia

W 1981 roku, w dniu otwarcia regularnej sesji Zgromadzenia Ogólnego (w trzeci wtorek września), Zgromadzenie ogłosiło w uchwale wspieranej przez Wielką Brytanię i Kostarykę (sponsorów oryginalnych dni), że podczas rozpoczęcia wrześniowej sesji będzie obchodzony Dzień Pokoju jako wzmocnienie samej idei pokoju i że dzień ten „będzie oficjalnie uznawany i obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pokoju dla uczczenia i wsparcia idei pokojowego współżycia ludów i narodów” (rezolucja 36/67). Pierwsze obchody odbyły się 21 września 1982 roku. W 1998 roku Zgromadzenie potwierdziło ten fakt ogłaszając coroczne obchody Dnia w dniu rozpoczęcia zwyczajnej sesji Zgromadzenia (rezolucja 52/232 z 4 czerwca).

Obchody

Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Pokoju uchwalono dopiero w 2001 rezolucją 55/282 a obchody przeniesiono z trzeciego wtorku września na 21 września. Pierwsze obchody w nowym terminie obchodzono w 2002 roku.

Obchody na świecie

Obchody rozpoczyna Sekretarz Generalny ONZ który uderza w Dzwon Pokoju (ang. Japanese Peace Bell) znajdujący się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Dzwon został podarowany przez japońską organizację (ang.) World Peace Bell Association (WPBA) 8 czerwca 1954 roku. Jest on jedną z 50 identycznych kopii dzwonu w Hiroszimie zniszczonej wybuchem bomby atomowej w 1945 roku.
Na dzwonie widnieje napis: „Niech żyje absolutny pokój na świecie” (ang. Long live absolute world peace).
Obchody mają zwrócić uwagę społeczeństw na potrzebę uczczenia i przestrzegania pokoju oraz sprzeciw wobec wojen. „Wolą Zgromadzenia Ogólnego jest również to, by 21 września był obchodzony odtąd jako dzień globalnego rozejmu i wyrzeczenia się przemocy oraz stanowić zachętę dla wszystkich krajów do powstrzymania się od wszelkich aktów wrogości”.
Osoby fizyczne mogą w tym dniu nosić odznakę w kształcie gołębia pokoju produkowaną przez organizację non-profit w Kanadzie.

Obchody w Kościele katolickim

  • Światowy Dzień Pokoju – święto ustanowione przez papieża Pawła VI listem z 8 grudnia 1967, skierowane nie tylko do wiernych Kościoła katolickiego, ale do wszystkich ludzi dobrej woli, obchodzone corocznie 1 stycznia,
  • Światowy Dzień Modlitwy o Pokój – święto zorganizowane:
    • z inicjatywy Jana Pawła II 27 października 1986 roku w Asyżu, jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój w Asyżu,
    • z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza 6–8 września 2009 w Krakowie i Oświęcimiu,
  • Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój – święto obchodzone równocześnie z IDP 21 września z inicjatywy Światowej Rady Kościołów, w ramach dekady Kościołów „Przezwyciężania przemocy”, podjętej w 2004 roku podczas spotkania sekretarza generalnego światowej Rady Kościołów ks. dr Samuela Kobii i Sekretarza Generalnego ONZ Kofi Annana.

Dzień uczestników misji pokojowych

11 grudnia 2002 roku, rezolucją 57/129, Zgromadzenie Ogólne ustanowiło również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ, a na obchody wyznaczyło dzień 29 maja. „Dzień ten ma być okazją do złożenia hołdu wszystkim, którzy brali i biorą udział w misjach pokojowych, za ich profesjonalizm, oddanie i odwagę, a także okazją do tego, by oddać cześć pamięci tych, którzy dla sprawy pokoju poświęcili swoje życie”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz