wtorek, 20 marca 2018

20.03.2018r.

1) Dziś jest Światowy Dzień Pracy Socjalnej.
Światowy Dzień Pracy Socjalnej to wydarzenie organizowane przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych. Jego celem jest docenienie wszystkich pracowników socjalnych oraz promowanie wartości, na których opiera się praca socjalna.


2) Dziś jest Dzień Bez Mięsa
Co prawda dni bez mięsa były propagowane w czasach PRL-u, ale nie ze względów zdrowotnych, tylko w związku z jego niską dostępnością. Święto obchodzone 20 marca nie ma jednak nic wspólnego z komunistyczną ideologią. Pomysł zrodził się w 1985 roku w USA z inicjatywy organizacji pożytku publicznego FARM, promującej ochronę zwierząt i wegańską dietę. Organizatorzy podkreślają korzyści płynące z ograniczenia (bądź wyeliminowania) mięsa z jadłospisu, takie jak zmniejszenie ryzyka chorób serca i wylewów, a także zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych. Do tego dochodzą względy etyczne, czyli pozytywny wpływ na środowisko, a mianowicie ochrona zwierząt i natury. Z tego też względu Dzień bez Mięsa zbiega się z początkiem wiosny, kiedy przyroda budzi się do życia. Szacuje się, że ponad 10% populacji świata nie spożywa pokarmów mięsnych. Do tej liczby walnie przyczyniają się rejony świata, gdzie wstrzemięźliwość od mięsa zaleca lub nakazuje religia bądź kultura – jak na przykład w buddyzmie i hinduizmie. Wieloletnie badania wykazały, że wegetarianie żyją średnio kilka lat dłużej niż miłośnicy mięska, nie jest jednak jasne, czy wynika to z samej diety, czy z aktywnego trybu życia, który te osoby zwykle prowadzą. Przejście na wegetarianizm nie powinno być jednak decyzją pochopną i nagłą. Zapewnienie organizmowi wszystkich składników odżywczych wymaga dużej uwagi i dyscypliny kulinarnej. Nie bez znaczenia pozostaje też wyobraźnia – tak, by utracony smak mięsa zastąpić coraz to nowymi smakowymi kombinacjami. W Polsce, oprócz 20 marca, dzień bezmięsny wielu katolików obchodzi w każdy piątek, kiedy Kościół nakazuje post.
3)  Dziś Międzynarodowy Dzień Astrologii (ang. International Astrology Day, IAD) – święto astrologii, która w wyniku postępującej ewolucji nauki została odłączona od astronomii, lecz od niepamiętnych czasów aż do końca XVII wieku odgrywała znaczącą rolę w podejmowaniu decyzji i działań ludzi bez względu na ich przynależność klasową czy zajmowaną pozycję społeczną. Jest obchodzone w dniu równonocy marcowej, zazwyczaj 20 lub 21 marca (czasami 19 marca), ustanowione w 1993 roku przez amerykańskie stowarzyszenie Association for Astrological Networking (AFAN), zrzeszające astrologów z całego świata. Pierwowzorem były astrologiczne weekendy Astrology Awareness Weekends, które AFAN sponsorował kilka lat wcześniej. Celem nowego święta było rozszerzenie możliwości współpracy między entuzjastami astrologii a mediami i zebranie funduszy dla lokalnych grup oraz AFAN. Stowarzyszenie zapewnia źródła finansowania dla różnych „projektów astrologicznych” (granty i stypendia).
Wyznaczony dzień obchodów związany jest z wejściem Słońca w znak Barana, co w astrologii jest uważane za początek nowego roku astrologicznego.
Święto obchodzą zarówno astrolodzy, jak i miłośnicy astrologii. W wielu krajach odbywają się w tym czasie spotkania, imprezy i wykłady z dziedziny astrologii, które koordynuje stowarzyszenie. W Polsce obchody organizuje Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne.















4) Dziś Międzynarodowa Organizacja Frankofonii 
Frankofonia (fr. La Francophonie, z łac. Francus = 'Francuz' + gr. phone = 'głos, dźwięk') – termin utworzony w 1880 roku przez francuskiego geografa Onésime Reclus (brata Élisée Reclus), oznaczający wspólnotę ludzi i państw posługujących się językiem francuskim. Obecnie jest to międzynarodowa organizacja skupiająca rządy krajów francuskojęzycznych. Tylko w kilku z tych krajów francuski spełnia rolę pierwszoplanową, w pozostałych odgrywa już pomniejszą rolę.   
Historia
Inspiracją dla utworzenia wspólnoty frankofońskiej była Brytyjska Wspólnota Narodów (The Commonwealth of Nations). W 1970 roku dwa byłe państwa kolonizatorskie Francja i Belgia oraz bogatsze kraje francuskojęzyczne na czele z Kanadą i Szwajcarią stworzyły forum współpracy i pomocy biedniejszym krajom. Jednak w przeciwieństwie do Commonwealthu, którego głównym celem jest podtrzymywanie demokracji oraz promowanie praw człowieka wśród swoich członków, Frankofonia skupia swoją działalność na promocji języka i kultury francuskiej.

Struktura

Międzynarodowa Organizacja Frankofonii posiada status obserwatora na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Szczyty

Szczyty frankofońskie odbywają się co dwa lata, w czasie których przedstawiciele krajów członkowskich dyskutują nad celami i strategią rozwoju organizacji.
Dotychczasowe szczyty:
  • Paryż (Francja, 1986),
  • Quebec (Kanada, 1987),
  • Dakar (Senegal, 1989),
  • Paryż (Francja, 1991),
  • Mauritius (1993),
  • Kotonu (Benin, 1995),
  • Hanoi (Wietnam, 1997),
  • Moncton (Nowy Brunszwik, Kanada, 1999),
  • Bejrut (Liban, 2002),
  • Wagadugu (Burkina Faso, 2004),
  • Bukareszt (Rumunia, 2006),
  • Québec, (Québec, Kanada, 2008),
  • Montreux (Szwajcaria, 2010),
  • Kinszasa (D R Kongo, 2012)
  • Dakar (Senegal, 2014)
  • Antananarywa (Madagaskar), 2016

Konferencje ministerialne

Każdego roku ministrowie do spraw frankofonii, względnie ministrowie spraw zagranicznych, z krajów członkowskich spotykają się, by przygotować kolejne szczyty organizacji oraz by wprowadzić w życie podjęte wcześniej postanowienia.

Stała Rada Frankofonii

Stała Rada Frankofonii składa się z ambasadorów Frankofonii z krajów członkowskich. Podobnie jak konferencje ministerialne ich głównym celem jest przygotowanie do szczytów frankofońskich oraz wprowadzenie decyzji na nich podjętych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz