Przed II wojną światową zawód geodety oznaczał osobę zajmującą się geodezją jako dyscypliną naukową (dziedziną wiedzy). Natomiast osoba zajmująca się miernictwem, wykonująca prace geodezyjne związane z pomiarami małych powierzchni (geodezja niższa), była określana mianem mierniczego przysięgłego i była osobą wykonującą zawód zaufania publicznego. Taki podział należał do polskiej tradycji i został zmieniony z powodów politycznych po 1945 roku.
Aby geodeta mógł wykonywać samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, niezbędne jest posiadanie uprawnień zawodowych.
Geodezja – nauka zajmująca się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi oraz określaniem położenia punktów na jej powierzchni.
Wynikiem geodezyjnych pomiarów terenowych i prac kameralnych są różnego typu opracowania graficzne np. mapy czy profile ale także dokumenty tekstowe o charakterze prawnym (np. podczas rozgraniczenia nieruchomości).
Tachimetr elektroniczny Sokkia umieszczony na statywie
Zadania geodezji
1)Uzyskanie, przetworzenie oraz rozpowszechnienie informacji o Ziemi jako planecie i środowisku geograficznym.
2)Przekształcenie struktur przestrzennych z myślą o racjonalnej gospodarce przestrzennej z dominacją ładu przestrzennego i ekologicznego.
3)Zapewnienie bezpiecznej eksploatacji budowli a także wielu skomplikowanych konstrukcji.
Geodezja jako nauka
W Polsce geodezja zaliczana do nauk technicznych albo do nauk o ziemi jako część geografii, której częścią jest kartografia.Pochodzenie nazwy
Nazwa wprowadzona przez Arystotelesa, pochodzi z języka greckiego geo – Ziemia i daiso – będę dzielił.Historia
Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku „Geometria to jest miernicka nauka” Stanisława Grzepskiego.
Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji.
Podział geodezji
- geodezję niższą (geodezja ogólna, szczegółowa, miernictwo) – naukę o pomiarach wykonywanych na powierzchniach małych, o promieniu nie większym niż 15,6 km co obejmuje około 750 km², bez uwzględniania kulistości Ziemi.
- geodezję wyższą – naukę o pomiarach wykonywanych na wielkich obszarach, o powierzchni ponad 750 km², uwzględniających kulistość Ziemi,
- rodzaj pomiarów:
- pomiary sytuacyjne (poziome)
- pomiary wysokościowe (pionowe)
- cel pomiarów:
- pomiary miejskie
- pomiary komunikacyjne
- pomiary hydrograficzne
- pomiary osnów
- pomiary topograficzne
- pomiary rolno-leśne (geodezja rolna, geodezja leśna)
- pomiary górnicze (geodezja górnicza)
- pomiary inwentaryzacyjne i realizacyjne (geodezja inżynieryjno-przemysłowa)
- stosowane metody:
- pomiary triangulacyjne
- pomiary poligonowe
- pomiary niwelacyjne
- pomiary tachimetryczne
- wykorzystywane narzędzia:
- pomiary busolowe
- pomiary stolikowe
- pomiary teodolitowe
- pomiary GPS
Geodezja w Polsce
Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego, jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych.
Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych. Architekci tworzą projekty na mapach sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych dla potrzeb i na zlecenie konkretnego klienta (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana. Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacja powykonawcza (na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę.
Przedmiotem geodezji są także badania odkształceń budowli, regulacje stanu prawnego nieruchomości oraz urządzeń rolnych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz