wtorek, 2 stycznia 2018

Zasady diety

Większość z Was  pewnie jako  postanowienie noworoczne ustalili schudnąć. Dlatego w  kilku zdaniach opiszę Wam zasady. W kolejnych dniach pojawią się różne przepisy .
ZASADY  DIETY
Cel diety
1.       Zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych.
2.       Zmniejszenie wagi.
3.       Poprawa samopoczucia i stanu zdrowia.

wzór BMI
tabela rozszerzona Body Mass Index

Najprostszym wskaźnikiem do zdiagnozowania nadwagi lub otyłości jest BMI (Body Mass Index).
Zasady
§  Pij wodę! Należy wypijać około 1l płynów. Polecam przede wszystkim wodę mineralną niegazowaną. Woda pomaga wypłukać z nerek nadmiar szkodliwych związków. To jeden z najskuteczniejszych płynów odtruwających.
§  Zwilżaj żołądek, a nie zalewaj! Dlatego wodę należy pić 30 minut przed posiłkiem lub 30 minut po nim.
§  Jedz różnorodne produkty! To zagwarantuje dostarczenie wszystkich niezbędnych składników diety. Jeśli każdy posiłek będzie składał się z innych produktów, mamy gwarancję dostarczenia wszystkich witamin, minerałów i składników odżywczych w diecie.
§  Dokładnie gryź! Wkładając do ust każdy kęs pożywienia, dokładnie je gryź, tak aby w ustach zamieniło się w papkę – delektuj się każdym kęsem.
§  Nie za zimne, nie za gorące!
§  Jedz więcej warzyw – są świetnym źródłem witamin i błonnika pokarmowego, którego brakowało w Twojej dotychczasowej diecie. W diecie należy uwzględniać różnorodne warzywa. Warzywa możesz jeść w dowolnych ilościach (z wyjątkiem ziemniaków, fasolki, groszku i kukurydzy konserwowej).
§  Jedz 1 – 2 owoce dziennie (200 kcal – patrz zamienniki) (ze względu na zawartość cukrów prostych). W ciągu dnia zawsze trzeba zjeść owoc, inaczej nie dostarczysz niezbędnej porcji witaminy C, odpowiadającej za naszą odporność.
§  Produkty zbożowe - Produkty te powinny być składnikiem większości posiłków. Produkty zbożowe są przede wszystkim głównym źródłem energii dla organizmu, są bogate w błonnik regulujący pracę jelit oraz wiele składników mineralnych i witamin. Staraj się, aby najczęściej w Twoim menu gościła kasza, szczególnie jaglana.
§  Mleko i jego przetwory – najważniejsze źródło wapnia. Wybieraj produkty naturalne, np. kefir, jogurt, maślanka, ser twarogowy. Dodatkiem do sałatek może być serek wiejski, mozzarella i feta. Ogranicz sery pleśniowe i żółte, ze względu na zawartość tłuszczu.
§  Produkty mięsne, ryby, nasiona roślin strączkowych są źródłem białka w diecie i powinny być spożywane w ilości 1-2 porcji dziennie. Mięso czerwone jest głównym źródłem żelaza i witaminy B12, jego spożycie więc pomaga w zapobieganiu powstawania niedokrwistości. Najlepiej, jeśli mięso jest gotowane lub pieczone, okazjonalnie można je przygotować na patelni, w samych ziołach na kilku kroplach oleju (lub na jogurcie naturalnym lub greckim).
§  Ryby morskie (jak makrela, śledź, sardynka, łosoś, tuńczyk) należy spożywać co najmniej dwa razy w tygodniu ze względu na zawartość w nich korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych omega-3.
§  Jajka! Jedz je nawet kilka razy w tygodniu – zawierają białko, witaminy  z grupy B, zdrowe tłuszcze, cynk i lecytynę , która ułatwia trawienie tłuszczu.
§  Nasiona roślin strączkowych są również dobrym źródłem białka i zawierają wiele cennych dla zdrowia składników.
§  Większość tłuszczu w diecie powinna pochodzić z ryb, orzechów i tłuszczów roślinnych. Konieczne jest ograniczanie tłuszczów stałych zwierzęcych, jak masło. Unikaj margaryn – dostarczają dużo konserwantów, barwników i rakotwórczych tłuszczy trans.
§  Unikaj tego, co oprócz kalorii daje niewiele lub nie daje nic …
§  Złe dla naszego organizmu są węglowodany proste, cukry wysokooczyszczone z cennych składników odżywczych. Podczas oczyszczania usuwana jest większość witamin, minerałów, a spożyty pokarm zachowuje się w naszym organizmie jak zwykły cukier.
§  Słodycze, ciastka, chipsy i frytki są ponadto źródłem tłuszczów utwardzanych, które powstają w wyniku utwardzania płynnych tłuszczów roślinnych – przekształcają się w bardzo groźną formę tłuszczów.  Poza tym są przyczyną tycia – zaburzają metabolizm, rozkładając niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Podwyższają zły cholesterol, obniżając jednocześnie poziom dobrego. UNIKAJ ich!
§  Ogranicz sól w diecie - Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5g (1 płaska łyżeczka do herbaty). Najlepiej zrezygnuj z dosalania potraw już na talerzu. Ogranicz także ilość soli w czasie przygotowywania posiłków. Zamiast soli przyprawiaj do smaku potrawy ziołami lub innymi łagodnymi przyprawami (ostre – pobudzają apetyt). Zdrowym zamiennikiem zwykłej soli może być sól himalajska, sól magnezowo – potasowa, zioła lub sos sojowy.
§  Zdrowym zamiennikiem cukru jest ksylitol (cukier brzozowy), stewia, cukier kokosowy, brązowy i miód pszczeli.
§  Jedz posiłki w odstępach 2 - 4 godzinnych, a ostatni posiłek zjedz 3 godziny przed snem
§  Czytaj etykiety produktów spożywczych. Wybieraj te, które mają mniej tłuszczu i nie zawierają dodanego cukru!
§  Jedz w spokoju!
§  Staraj się żeby żadna czynność nie towarzyszyła spożywaniu posiłków. Musisz także pamiętać o aktywności fizycznej! Osoby na wózku inwalidzkim również mogą uprawiać sport. Tylko zakres aktywności fizycznej uzależniony jest od niepełnosprawności.Osoby niepełnosprawne na wózku które mają władze w rękach. Mogą ćwiczyć górne partie mięśni - podnosić lekkie hantle do 5 kilogramów. Poza tym rehabilitacja osób niepełnosprawnych jest również formą aktywności fizycznej. Oczywiście jest to aktywność fizyczna na miarę potrzeb osoby niepełnosprawnej.
§  Stosując dietę, nie myśl o konkretnej liczbie kilogramów, które chcesz stracić lub o wadze. Myśl o sobie pozytywnie, wyobrażaj sobie jak chcesz wyglądać i ciesz się z każdego sukcesu.
§  Staraj się wybierać produkty ekologiczne. Czytaj etykiety!
§  Zrezygnuj z używek!
§   Wysypiaj się!
§  Superwskazówka – bądź optymistą! Optymizm jest dobry dla serca!
Co to jest cheat meal?
Cheat meal jak sama nazwa wskazuje jest to oszukany posiłek,  dokładnie taki jak ten należący do tych najbardziej zakazanych i niezdrowych, ale tak bardzo przez nas uwielbianych, tych najsmaczniejszych, najpyszniejszych, których musimy wystrzegać się podczas diety. 
A więc jaki w tym sens?
Bycie na diecie jest nie lada wyzwaniem, nie chodzi tutaj o jedzenie zdrowych produktów, czy regularne treningi w celu stymulacji gubienia tkanki tłuszczowej. Największym problemem jest "niejedzenie" tych wszystkich pysznych słodkich i słonych rzeczy i unikanie pułapek na każdym kroku. Siedzenie w gronie znajomych z postawą "nie dziękuję jestem na diecie". 
Słodkości.
ü  Warto, żeby poza słodkim smakiem, dostarczyć organizmowi wartościowych składników!
ü  Jeśli jesz słodkości, niech będą one jednym z Twoich posiłków, a nie dodatkowym deserem.

Most of you probably decided to lose weight as the New Year's resolution. Therefore, in a few sentences I will describe the principles. In the following days, various provisions will appear.

PRINCIPLES OF DIET

The goal of the diet

1. Changing previous eating habits.

2. Weight reduction.

3. Improving well-being and health.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz