wtorek, 9 stycznia 2018

Komu należy się renta z tytułu niezdolności do pracy?

Znalezione obrazy dla zapytania renta

Według wielu z Was, sądzi, że gdyby w Polsce byli sami lekarze orzecznicy ZUS-u, to cały naród byłby zdrowy. Nie znaczy to, że nagle wszyscy chorzy pozbyliby się dolegliwości, które ich latami dręczą.
Ktoś z  Was miał  kiedyś problem z ZUSem ? Nie przyznano Wam  renty, która się  należy osobie  , która utraciła zdolność do pracy częściowo lub całkowicie. Podpowiemy dlaczego tak mogło się stać  i jak możecie się odwołać.  Wyjaśnienie krok po kroku jak się odwołać  pojawi się w  kolejnym poście.
Kogo uznaję się.za osobę niezdolną do pracy ?
Osoba, która jest nie zdolna to pracy to taka , która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje jej odzyskania po przekwalifikowaniu.
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił trzy warunki:
·         jest niezdolny do pracy,
·         posiada wymagany okres składkowy i nieskładkowy, odpowiedni do wieku powstania niezdolności do pracy,
·         niezdolność do pracy powstała we wskazanych przez ustawodawcę ściśle określonych okresach składkowych lub nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ich ustania.

Okresy składkowe i nieskładkowe

Osoba , która ubiega się o rentę z tytułu niezdolności do pracy , aby ubiegać się o rentę dana osoba musi posiadać odpowiedni staż ubezpieczeniowy, odpowiednim do wieku powstania niezdolności do pracy. Okres ten wynosi:
·         1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
·         2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
·         3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
·         4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
·         5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Warunek posiadania odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego spełnia także osoba, która nie ma wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, ale została zgłoszona do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole (ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej) oraz do dnia powstania niezdolności miała, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.
Na ile czasu można otrzymać rentę?
Co do zasady niezdolność do pracy jest orzekana na okres nie dłuższy niż 5 lat. Można ją orzec na okres dłuższy, jeżeli według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy. Lecz z własnego doświadczenia wiem ,że to wszystko zależy od samego lekarza orzecznika. Kiedy mi przyznawano rentę najpierw pani doktor chciała na 5 lat , a gdy mama ją ubłagała dostałam na stale ,ale o tym kiedy indziej w poście  o rencie socjalnej.
Wysokość renty
Wysokość renty zależy od kwoty bazowej obowiązującej w momencie przyznawania świadczenia, ilości udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych oraz od zarobków uwzględnianych w podstawie wymiaru renty.
Renta dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy wynosi:
24 proc. kwoty bazowej (tzw. część socjalna),
po 1,3 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych,
po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista osiągnąłby przewidziany dla kobiet wiek emerytalny.
Osoba częściowo niezdolna do pracy otrzyma 75 proc. ustalonej renty dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz