wtorek, 29 maja 2018

29.05.2018r.

1) Dziś jest Europejski Dzień Sąsiada
Święto obchodzone od 2000 roku w ostatni wtorek maja. Dzień Sąsiada ustanowiony został z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Jak twierdzą organizatorzy, w całej Europie osłabiają się więzi społeczne, a rosnący indywidualizm prowadzi do coraz częstszego wycofania ludzi z lokalnego życia. Dlatego warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać bliżej. Dzień Sąsiada ma więc na celu zjednoczenie Europy nie tylko na poziomie międzynarodowym, ale również tym codziennym – lokalnym. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku w polskich wsiach panował obyczaj tak zwanej „tłoki”, czyli sąsiedzkiej pomocy. Jeśli któryś z gospodarzy nie mógł sam wykonać danej pracy na czas, solidarnie pomagała mu cała wieś. Towarzyszył temu swoisty rytuał, łącznie z poczęstunkiem muzyką i tańcami. W miastach rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej – czasami w jednym bloku mieszka więcej osób niż w małej wsi, a wiele z nich widuje się niezwykle rzadko. Dlatego w obchodach Dnia Sąsiada w Polsce bierze coraz więcej miast, które rozumieją potrzebę integracji i korzystając z wiosennej majowej pogody, organizują festyny, koncerty i konkursy dla całych dzielnic i osiedli.


2) Dziś jest Dzień Działacza Kultury

Francuski pisarz André Malraux powiedział ciekawe zdanie: „Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie”. Dzień Działacza Kultury jest więc świetną okazją, by wyróżnić osoby zaangażowane w działalność kulturalną - twórców, artystów, animatorów.
3) Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ – coroczne święto obchodzone 29 maja ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 57/129, w dniu 11 grudnia 2002, po oficjalnym wniosku Ukraińskiego Stowarzyszenia Uczestników Misji Pokojowych i rządu Ukrainy.
Dzień ten po raz pierwszy obchodzony był w 2003 roku, w rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Nadzorowania Rozejmu (UNTSO) w 1948 roku w celu monitorowania zawieszenia broni po 1948 wojny izraelsko-arabskiej (Palestyna), która była pierwszą w historii misję pokojową ONZ.
Celem obchodów tego Międzynarodowego Dnia jest oddanie hołdu wszystkich kobietom i mężczyznom, którzy służyli i nadal służą w operacjach pokojowych ONZ, za ich wysoki poziom profesjonalizmu, zaangażowanie i odwagę. Dzień ten jest również okazją, aby uczcić pamięć tych, którzy stracili życie w imię pokoju.
W swym przesłaniu 29 maja 2015 roku sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon tak powiedział:

Quote-alpha.png
Działania misji pokojowych ONZ są urzeczywistnieniem celu Karty Narodów Zjednoczonych, jakim jest „zjednoczenie swych sił dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”. Błękitne hełmy stały się ikoną Organizacji, a ich długoletnia praca i poświęcenie - symbolem nadziei dla milionów ludzi żyjących na terenach spustoszonych wojną.
 4) Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa – polskie święto obchodzone 29 maja od 2012 roku, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.
Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa połączone są z obchodami odbywającego się w tym samym dniu Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

5) Międzynarodowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego:

Każdego 29 maja - Światowa Organizacja Gastroenterologii (WGO) obchodzi Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego. Jest to inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na problem różnego typu schorzeń układu pokarmowego i ich wpływu na nasze samopoczucie.
WGO (Światowa Organizacja Gastroenterologii ) poprzez swoje  inicjatywy społeczne dociera do ponad 100 różnych narodowości. Organizacja zrzesza 50 tys. członków na całym świecie.
Każdego roku organizacja skupia uwagę na innym problemie zdrowotnym układu pokarmowego. W tym roku jest to mikroflora układu pokarmowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz