poniedziałek, 28 maja 2018

28.05.2018r.

Dziś jest Światowy Dzień Raka Krwi
Coraz więcej osób choruje na nowotwory krwi np. białaczkę. Choroba ta dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Dla większości osób jedyną szansą na pokonanie raka jest poddanie się przeszczepowi szpiku kostnego. 28 maja każdego roku organizowany jest Światowy Dzień Raka Krwi. Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości na temat nowotworu krwi oraz zachęcanie do regularnego poddawania się badaniom laboratoryjnym oraz lekarskim. Tego dnia organizatorzy zachęcają do okazywania wsparcia osobom chorym oraz oddawania szpiku kostnego. Symbolem towarzyszącym podczas Światowego Dnia jest czerwony znak „&”, a hasłem przewodnim „Zostaw swój znak w walce z nowotworami krwi”. W związku z corocznymi obchodami powstała strona www.worldbloodcancerday.org/pl/ , na której znajdują się informacje dotyczące nowotworów krwi, Światowego Dnia Walki z Nowotworem Krwi i inne przydatne informacje.
W Polsce pomocą osobom chorym zajmuje się od 2008 roku Fundacja DKMS. W ciągu ostatnich lat Fundacja zarejestrowała ponad milion potencjalnych dawców szpiku kostnego. Głównym celem jest okazanie pomocy chorym, promowanie Zdrowia Publicznego oraz badań związanych z przeszczepem komórek macierzystych. Wspominając oo Światowym Dniu Walki z Rakiem Krwi warto zwróci uwagę na to, czym są nowotwory krwi. Nowotwory krwi powstają na skutek patologii, do której dochodzi w układzie krwiotwórczym. Mogą one atakować zarówno samą krew, jak również szpik kostny oraz układ limfatyczny. Wyróżnia się kilka różnych nowotworów krwi. Wśród nich wymienia się dobrze znaną białaczkę. Niestety nie znane są jeszcze konkretne przyczyny powstawania raka krwi, jednak eksperci zwracają uwagę na pewne predyspozycje genetyczne, zakażenia wirusowe, osłabienie układu immunologicznego oraz czynniki fizyczne, biologiczne i chemiczne. Głównymi objawami nowotworów krwi jest ogólne osłabienie, bladość skóry, bóle gardła oraz brzucha. Często pojawiają się również gorączki oraz krwawienia z nosa. Objawy zależą od rodzaju nowotworu. Leczenie polega np. na podawaniu środków farmakologicznych, bądź przeszczepie szpiku kostnego. W niektórych przypadkach podaje się chorym chemioterapię. Decydując się na oddanie szpiku warto zapoznać się z wymaganiami, które należy spełnić, aby zapisać się do banku dawców. Zachęcamy do uczestnictwa w Światowym Dniu Raka Krwi oraz niesienia pomocy osobom chorym.

Dzień Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publikowanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.
Organizacja jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla z 1977 roku za „wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na całym świecie”. Amnesty International finansuje swoją działalność głównie ze składek członkowskich i darowizn od osób indywidualnych i firm. Amnesty International jest organizacją niezależną i bezstronną. Zasadami działania Amnesty International są uniwersalność i niepodzielność praw człowieka, bezstronność i niezależność, solidarność międzynarodowa i skuteczne działania na rzecz konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Organizacja jest niezależna politycznie i finansowo. Mimo to jest ona często w wielu krajach (głównie tych, które często represjonują swoich obywateli) oskarżana o wspieranie Zachodu i propagowanie jego idei. Przeczą temu jednak akcje, które mają na celu ochronę praw człowieka w krajach zachodnich, takie jak protesty przeciwko torturom i przetrzymywaniu ludzi przez USA w Guantanamo. Amnesty International wspiera obecnie ponad 7 mln osób w 150 krajach świata. Sekretariat Międzynarodowy Amnesty International znajduje się w Londynie, ale organizacja posiada biura regionalne w Afryce, Ameryce, Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie (m.in. Johannesburg, Dakar, Nairobi, Meksyk, Bangkok, Hongkong, Bejrut, Bruksela).
Do końca 2009 Sekretarz Generalną Amnesty International była Irene Khan, jej następcą jest Salil Shetty. Nieoficjalnym hymnem organizacji jest piosenka „One” zespołu U2.


Dziś jest Dzień Bez Prezerwatywy 😆😆

Nie wiadomo, kto ustanowił 28 maja Dniem bez Prezerwatywy, wiadomo jednak, że jego czynne świętowanie może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Nie jest też do końca jasne, czy dzień ten ma symbolizować wstrzymanie się od współżycia w ogóle, czy po prostu współżycie bez antykoncepcji. Można przypuszczać, że pomysł takiej inicjatywy podsunęły środowiska prawicowe, które zgodnie z nauką Kościoła potępiają sztuczne metody ograniczania płodności. Pozytywnie o akcji wypowiadał się m.in. Tomasz Terlikowski, publicysta katolicki i redaktor naczelny portalu fronda.pl. Jedno jest pewne: od mniej więcej 300 lat, kiedy kondomy stały się powszechnie dostępne, na dzień bez prezerwatywy nie ma co liczyć. Początkowo wytwarzano je ze zwierzęcych wnętrzności czy też płótna, a pod koniec XIX wieku ruszyła masowa produkcja prezerwatyw lateksowych. Dziś każdego roku sprzedawanych jest na świecie ponad 5 miliardów sztuk. Co ciekawe, prezerwatywy to nie tylko zabezpieczenie przed AIDS i innymi groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową – podczas II wojny światowej żołnierze alianccy zakładali kondomy na lufy karabinów, aby osłonić je przed słoną wodą podczas przybrzeżnych desantów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz