czwartek, 31 maja 2018

;)

Przysłowia na dziś:



  • „Deszcz na Nawiedzenie Panny potrwa pewno do Zuzanny (06.07)”
  • „Jaki dzień w Boże Ciało, takich dni potem niemało”
  • „Jeśli w Boże Ciało deszcz pada, to pierwsze żniwa będą deszczowe”
  • „Na Boże Ciało siej proso śmiało”
  • „Na Boże Ciało skacz do wody śmiało”
  • „Na Boże Ciało żytko zakwitało”
  • „Dzień Bożego ciała pogodny dobry urodzaj znaczy”
  • „Boże Ciało pogoda darzy, rok będzie dobry dla gospodarzy”
  • „Wystroił się jak stróż w Boże Ciało”


  • Dziś jest Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego

    Dzięki pracownikom przemysłu spożywczego możemy zajadać się najróżniejszymi produktami - nabiałem, pieczywem, mięsem, rybami czy słodyczami. W dniu ich święta warto życzyć im wszystkiego najlepszego!


    Dziś jest Światowy Dzień bez Tytoniu

    Dla wielu osób to zwyczajny dzień, taki, który przejdzie bez większego echa. Ale dla nałogowych palaczy, zamierzających go uczciwie obchodzić, pewnie będzie to jeden z najcięższych dni w ostatnim czasie. Zapraszamy do lektury artykułu, który być może osłodzi Światowy Dzień bez Tytoniu, a co więcej, wpłynie na jedyną słuszną decyzję – rzucenie palenia.

    Palenie to zło
    Palenie szkodzi, nie trzeba chyba nikogo o tym przekonywać. Zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera wiele innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych. Dla jednych to wystarczająca informacja, by nie próbować papierosów. Niektóre osoby potrzebują zaciągnąć się kilka razy nikotyną, by wiedzieć, że nie chcą już nigdy w życiu mieć do czynienia z tytoniem. Tyle że oni pewnie nawet nie czytają tego tekstu. Gorzej z tymi, którzy posmakowali fajek i nie mogą bez nich żyć. Każdy poranek zaczynają od papierosa, każdy dzień kończą w ten sam sposób. Warto więc wskazać jakie są najpowszechniejsze wady palenia papierosów.

    31 maja Dzień Bociana Białego


    Bocian dla Polaków jest szczególnym ptakiem. Stanowi nieodłączny element wiejskiego krajobrazu, ma swoje zaszczytne miejsce także w naszej kulturze. Dawniej za zabicie bociana groziła nawet kara śmierci. To pokazuje, jak bardzo ceniony był to ptak przez naszych przodków. Ponadto kojarzy się go z przyjemnymi chwilami, takimi jak narodziny dziecka czy nadejście wiosny. Nic dziwnego, że w kalendarzu świat nietypowych znalazło się miejsce na Dzień Bociana Białego

    Bocian nie bez powodu jest jednym z symboli Polski. Jesteśmy europejską ostoją bociana białego. Szacuje się, że gniazduje u nas około 50 000 par bocianów, więc co czwarty przedstawiciel tego gatunku jest naszym rodakiem. Bioróżnorodność, klimat i środowisko sprawiają, że kraj nad Wisłą to dobre miejsce do lęgu i chowu młodych piskląt. Bociany przybywają do strefy umiarkowanej z początkiem wiosny. Najpierw przylatują samce by rozpoznać teren, a dopiero później po kilku dniach samice. Bocian składa gniazdo najczęściej wokół osad ludzkich. Wykorzystuje w tym celu dachy domów, kominy, wieże kościelne, korony wysokich drzew czy słupy telefoniczne. Bociany wiją swoje gniazdo wysoko, ponieważ ze względu na wysmukłą sylwetkę trudno im budować się na niższych terenach. Jeśli w danym miejscu jest wystarczająco pokarmu, boćki wracają w nie wiele lat z rzędu. Gdy para osiądzie w swoim rodzinnym gnieździe może przystąpić do gniazdowania. Co ciekawe, gdy samica złoży jaja także samiec je wysiaduje.

    Polskie bociany są pod ścisłą ochroną i należą do gatunków wymagających ochrony czynnej. Bocian biały figuruje w załączniku tzw. Dyrektywy ptasiej (Dyrektywa 2009/147/WE) dotyczącej ochrony dzikiego ptactwa, stając się w krajach członkowskich Unii Europejskiej przedmiotem ochrony w ramach programu Natura 2000.

    W 2003 roku wskutek inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” powstał Dzień Bociana Białego. To święto, które jest narzędziem do popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów, ich szczególnego miejsca w polskiej kulturze i krajobrazie i przede wszystkim uświadamiania na temat zagrożeń dla tego gatunku. W niektórych krajach Europy, w tym choćby w sąsiednich Niemczech, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat jego populacja drastycznie się zmniejszyła. Podobnie we Francji, Szwajcarii czy Holandii. Tym bardziej warto więc nagłaśniać Dzień Bociana Białego.

    W całym kraju w ramach obchodów odbywają się różne akcje, jak spotkania, festyny, prelekcje, przedstawienia, wystawy czy konkursy. W święto bociana organizatorzy chcą zwrócić uwagę na kilka kwestii. Choćby to, że bliskie sąsiedztwo bocianich gniazd sprzyja wzmożonemu zainteresowaniu okolicznych mieszkańców. Do organów ochrony przyrody wpływają zgłoszenia o zdarzeniach, które zagrażają stanowi gniazd. A przecież wystarczy uruchomić komputer i przez kamerę internetową podglądać życie bocianów.

    wtorek, 29 maja 2018

    Nowości książęk cz.3

    1) "Magnolia"
    Czasami dopiero na bieszczadzkiej wsi życie nabiera prawdziwego znaczenia.

    Filip Spalski jest pilotem, kocha latać, robił to całe życie. Pewnego dnia wraca do domu po długim locie przez Atlantyk i dowiaduje się, że jego żona odeszła. Nie chciała dłużej czekać – na niego, dziecko, na wspólne życie. Filip nagle widzi, że nic mu nie zostało. Jest sam, nie ma przyjaciół ani rodziny. Wsiada w samochód i rusza przed siebie.
    Dojeżdża na koniec świata, do małej wioski w Bieszczadach, gdzie czas płynie tak wolno, że wszyscy kupują gazety sprzed tygodnia. Na nieczynnej poza sezonem stacji kolejowej spotyka mężczyznę, będącego w podobnej sytuacji. Kupuje od nieznajomego zaniedbany pensjonat o nazwie Magnolia. Pracuje tam kilka niezwykłych kobiet, które odmienią jego życie…

    2) "Emily wraca do domu" -

    Emily udało się spełnić prawie wszystkie marzenia, mimo to czuje, że życie przecieka jej między palcami. Musi zatrzymać się w wyścigu do sukcesu, zrobić bilans. Wraca na jakiś czas do rodzinnego miasteczka, licząc, że senna atmosfera tego miejsca pomoże jej zebrać myśli. Miłe wspomnienia z dzieciństwa koją nerwy, ale jest ktoś, kto nieustannie burzy spokój Emily. Boone Dorset był największą miłością jej życia, mimo to porzuciła go dla kariery. Osiągnęła niezależność finansową, lecz Bonne zyskał coś, czego nie można kupić – szczęśliwą rodzinę. Emily coraz częściej żałuje powrotu do domu…

    Nowości książek cz.2

    1) "Słońce umiera i tańczy" -
    Młoda artystka z Krakowa spotyka na swojej drodze niezwykłego człowieka o egzotycznej urodzie, ulicznego muzyka, który wniesie w jej poplątane życie uczucie i tajemnicę. Jak zwykle w powieściach Ewy Cielesz splata się tu wiele wątków, pojawiają się barwne postaci o los stawia przed bohaterami trudne dylematy. „Los, cyniczny szuler. Tasuje dni, patrząc nam w oczy tak, że przestajemy być sobą. Uzurpuje sobie prawo do naszych myśli, decyzji, uczuć. Stajemy się nieracjonalni, odarci ze zdrowego rozsądku. Wystarczy, że kogoś pokochamy.”

    2) "Idealne życie"


    "Jesteś moim zawsze"
    Dobranoc, księżycu. Gwiazdki, dobranoc – mamroczę, dotykając palcami niewielkiego okienka. – Dobranoc, świetliki, przylećcie znów rano.

    Ta książka nie jest baśniowym romansem. To podróż pełna cierpienia i straty, nadziei i szczęścia. Jest zarówno boleśnie tragiczna jak i niesłychanie piękna. To historia miłosna. Opowiada o prawdziwym uczuciu – takim, które dostrzega Cię w nocy i tuli, gdy płaczesz. O miłości, z której nie chcesz zrezygnować i odpuścić – takiej, o której wszyscy marzą, ale tylko nieliczni ją znajdują. Oto nasza historia. Prawdziwa opowieść o łączącej nas miłości.4

    Nowości książek cz.1 ;)

    Trylogia jabłoniowa ,,Wiśniowy Dworek" / ,,W imię miłości" / ,, Dla Ciebie wszystko"- Katarzyna Michalak.

    29.05.2018r.

    1) Dziś jest Europejski Dzień Sąsiada
    Święto obchodzone od 2000 roku w ostatni wtorek maja. Dzień Sąsiada ustanowiony został z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Jak twierdzą organizatorzy, w całej Europie osłabiają się więzi społeczne, a rosnący indywidualizm prowadzi do coraz częstszego wycofania ludzi z lokalnego życia. Dlatego warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać bliżej. Dzień Sąsiada ma więc na celu zjednoczenie Europy nie tylko na poziomie międzynarodowym, ale również tym codziennym – lokalnym. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku w polskich wsiach panował obyczaj tak zwanej „tłoki”, czyli sąsiedzkiej pomocy. Jeśli któryś z gospodarzy nie mógł sam wykonać danej pracy na czas, solidarnie pomagała mu cała wieś. Towarzyszył temu swoisty rytuał, łącznie z poczęstunkiem muzyką i tańcami. W miastach rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej – czasami w jednym bloku mieszka więcej osób niż w małej wsi, a wiele z nich widuje się niezwykle rzadko. Dlatego w obchodach Dnia Sąsiada w Polsce bierze coraz więcej miast, które rozumieją potrzebę integracji i korzystając z wiosennej majowej pogody, organizują festyny, koncerty i konkursy dla całych dzielnic i osiedli.

    poniedziałek, 28 maja 2018

    28.05.2018r.

    Dziś jest Światowy Dzień Raka Krwi
    Coraz więcej osób choruje na nowotwory krwi np. białaczkę. Choroba ta dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Dla większości osób jedyną szansą na pokonanie raka jest poddanie się przeszczepowi szpiku kostnego. 28 maja każdego roku organizowany jest Światowy Dzień Raka Krwi. Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości na temat nowotworu krwi oraz zachęcanie do regularnego poddawania się badaniom laboratoryjnym oraz lekarskim. Tego dnia organizatorzy zachęcają do okazywania wsparcia osobom chorym oraz oddawania szpiku kostnego. Symbolem towarzyszącym podczas Światowego Dnia jest czerwony znak „&”, a hasłem przewodnim „Zostaw swój znak w walce z nowotworami krwi”. W związku z corocznymi obchodami powstała strona www.worldbloodcancerday.org/pl/ , na której znajdują się informacje dotyczące nowotworów krwi, Światowego Dnia Walki z Nowotworem Krwi i inne przydatne informacje.

    sobota, 26 maja 2018

    Dzień Matki 26.05.2018r.

    Dzień Matkiświęto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. W Polsce obchodzone jest 26 maja.

    piątek, 25 maja 2018

    25.05.2018r.

    Cytat dnia:
    „Nic lepszego człowiek nie może zrobić człowiekowi, niż uwolnić go od bólu, i nic gorszego, niż mu ból zadać.” -  Sławomir Mrożek

    Światowy Dzień Mleka, (ang.) World Milk Day – coroczne święto z inicjatywy FAO.
    Pierwsze obchody odbyły się w 2001 roku.
    Dzień ten jest okazją do skupienia uwagi na mleku i nagłośnienia działalności związanej z produkcją mleka i przemysłu mleczarskiego. Fakt, że wiele krajów decyduje się to zrobić w tym samym dniu (lub w danym tygodniu) nadaje dodatkową wagę do poszczególnych uroczystościach narodowych i pokazuje, że mleko jest globalną żywnością.

    Dzień Ręcznika, ang. Towel Day – nieformalne święto obchodzone 25 maja jako hołd składany Douglasowi Adamsowi przez jego fanów.
    Pierwsze obchody odbyły się w ostatni piątek maja 2001 w dwa tygodnie po jego śmierci 11 maja. Od tego czasu awansowały do rangi corocznego wydarzenia. Tego dnia fani Douglasa Adamsa noszą ze sobą przez cały czas ręczniki. Ręcznik jest nawiązaniem do popularnego cyklu powieści Adamsa Autostopem przez Galaktykę. Najmodniejszy model ma na sobie napis: Don't panic! (z ang. Nie panikuj!) oraz liczbę 42, czyli dwa znane motywy z twórczości Adamsa.

    wtorek, 22 maja 2018

    "Przyciąganie" - Elżbieta Rodzeń

    Okładka książki Przyciąganie

    Nadia jest zmuszona zacząć wszystko od nowa.

    Silną niegdyś kobietę zastąpiła osoba ze strachem oglądająca się za siebie. Kiedy znajduje pracę w charakterze opiekunki, wydaje jej się, że to szansa na spokój, którego tak bardzo potrzebuje.

    Garrett miał absolutnie wszystko. Piękną dziewczynę, sukcesy w sporcie. Nie przypuszczał, że tak łatwo zostanie mu odebrane to, kim był. Teraz młody, ekscentryczny prawnik każdego dnia próbuje udowodnić, że niepełnosprawność to tylko minimalna przeszkoda na drodze do życia pełną piersią. Kiedy jego rodzice zatrudniają dla niego pielęgniarkę, postanawia zrobić wszystko, aby się jej pozbyć...

    "Małe wojny" - Joanna Kruszewska

    Okładka książki Małe wojny

    Małe wojny i większe, gwałtowne wybuchy i fajerwerki – tak oto w skrócie wartkim tokiem akcji prowadzi Czytelnika autorka opowieści.

    "Odnajdę Cię" Tom.1 - Anna Karpińska

    Okładka książki Odnajdę Cię

    Dwie kobiety, jedna decyzja i historia, która poruszy serce każdej czytelniczki.
    Dagmara po śmierci matki otrzymuje w spadku nie tylko prowadzoną przez nią przez wiele lat Księgarnię pod Flisakiem, ale również list, z którego dowiaduje się, że została adoptowana. Po rozwodzie postanawia wraz z dziećmi przeprowadzić się do rodzinnego Torunia i przejąć księgarnię.

    Grzech / Ofiara - Max Czornyj

    Okładka książki Grzech
    1) W Lublinie dochodzi do serii zaginięć.

    Ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze listy. Do sprawy zostaje przydzielony wybuchowy komisarz Eryk Deryło.
    Gdy znalezione zostają pierwsze zwłoki, na miasto pada strach, a presja wywierana na lubelską policję rośnie.
    Tropy mnożą się i plączą. Krąg podejrzanych się poszerza.
    Strach przeradza się w panikę. Ciało kobiety zostało okrutnie zbezczeszczone, z rozmysłem upozowane i porzucone na jednym z lubelskich cmentarzy. Morderca przez cały czas znajduje się o krok przed ścigającą go policją.
    Do sprawy włącza się Miłosz Tracz, profiler mający za zadanie przygotować portret psychologiczny sprawcy.

    Czy okoliczności, w jakich porzucane są ciała, mają znaczenie? A może wyraźne, bluźniercze nawiązania do symboliki religijnej stanowią jedynie próbę zmylenia pościgu?
    Jedno jest pewne, zapłatą za grzech jest śmierć.

    Marlena De Blanis "Wieczory w Umbrii"

    Okładka książki Wieczory w Umbrii
     Najnowsza powieść bestsellerowej autorki, której książki pokochały polskie czytelniczki.
    Cztery przyjaciółki spotykają się w każdy czwartek w starym kamiennym domu na wzgórzach nad Orvieto, aby wspólnie gotować, jeść, pić wino i rozmawiać o życiu.

    Bohaterki powieści są rodowitymi Umbryjkami, wielbicielkami i strażniczkami umbryjskich tradycji kulinarnych. Wszystkie w swoim życiu zajmowały się profesjonalnie gotowaniem. Wszystkie też wyznają zasadę, że dobry posiłek, rozmowa i towarzystwo osób, które kochamy, pozwalają przeżyć kryzysy i katastrofy życia codziennego a także są okazją do celebrowania chwil szczęścia.

    poniedziałek, 21 maja 2018

    Dance, sing, love. Tom 2. W rytmie serc

    Kontynuacja bestsellerowego "Miłosnego układu"!
    Po tragicznym wydarzeniu na lotnisku Livia Innocenti na długo straciła zdrowie i pełną sprawność - kariera tancerki stanęła więc pod znakiem zapytania. Z pomocą swojego chłopaka Jamesa Sheridana oraz przy wsparciu przyjaciół, Kathy, Zafira, Leny, Mirandy i Alexis, Livia powoli staje na nogi. Odnajduje spokój i ukojenie w muzyce i tańcu, które stają się elementem terapii. Dostaje także propozycję, by spróbowała swoich sił jako choreograf.


    Czas zabliźnia rany, jednak trauma po wypadku nie daje o sobie zapomnieć. Problemy nie znikają, podobnie jak powracające nocami koszmary. Kiedy wydaje się, że wszystko się wreszcie układa, a związek Livii z Jamesem wchodzi na właściwe tory, los wystawia ich uczucie na ciężką próbę. I zrobi to jeszcze nieraz. Czy ich serca nadal będą bić w jednakowym rytmie?
    Więcej muzyki, więcej tańca i więcej pasji... Po prostu Dance & Sing & Love!
    "Kontynuacja godna swojej poprzedniczki. A nawet lepsza! W rytmie serc to wyjątkowo wciągająca, zaskakująca i poruszająca historia Livii, która po tragicznym wydarzeniu uczy się żyć na nowo. Layla Wheldon stworzyła historię pełną pasji, namiętności i prawdziwych emocji. Musicie przeczytać! Gorąco polecam!"

    sobota, 19 maja 2018

    Dziś jest Dzień Dobrych Uczynków

    Dobre chęci….
    Podobno jest nimi wybrakowane całe piekło. A czy tak samo jest z dobrymi uczynkami? Mało prawdopodobne, dlatego w Dzień Dobrych Uczynków warto zapunktować, by mieć spokojne sumienie a przede wszystkim sprawić komuś radość.

    Pomysłodawcą święta jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jej członkowie wpadli na taki pomysł w 2005 roku i do dziś promują tę inicjatywę w społeczeństwie. Arka zachęca do dobrych uczynków zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt czy środowiska naturalnego. Pomysł ARKI zyskał sporą popularność i do akcji przez lata włączało się wiele firm, instytucji czy mediów. Najlepszym przykładem Program 3. Polskiego Radia, który w jubileuszowy 10. Dnia Dobrych Uczynków włączył się do tej inicjatywy. red. Grażyna Dobroń i red. Marek Niedźwiecki. Oczywiście nie można zapominać, ze potęgą tego święta jest przede wszystkim zaangażowanie sie zwyczajnych ludzi.

    piątek, 18 maja 2018

    Chłopak taki jak ty


    Dzień, w którym powinna zginąć, był tym samym dniem, w którym rozpadła się jej rodzina, a Josselyn Winters przestała być miłą dziewczynką z sąsiedztwa, organizującą wyścigi dla wszystkich dzieci. Tego samego dnia zniknął też Christopher, chłopiec, który uratował jej życie.

    Osiem lat po dniu, który pogrzebał jej dzieciństwo, Joss spotyka nowego ucznia swojej szkoły. Chociaż Wes na pierwszy rzut oka wydaje się kimś obcym, to dziewczyna nie może oprzeć się wrażeniu, że zna go doskonale. Przyciąga ich do siebie jakaś siła, jakby dzielili tragiczne wspomnienie. Dlaczego więc chłopak przedstawia się innym imieniem, skoro na Joss spoglądają oczy Christophera? Czy bohater z jej dzieciństwa wrócił, aby uratować ją po raz drugi?

    Moje serce w dwóch światach

    Nowa powieść o Lou Clark, bohaterce "Zanim się pojawiłeś" i "Kiedy odszedłeś".
    Josh ma spojrzenie zupełnie jak Will. Ten sam uśmiech, ten sam kolor włosów. Lou zaniemówiła, kiedy zobaczyła go po raz pierwszy. Czy to możliwe, że istnieje mężczyzna aż tak podobny do miłości jej życia? Miłości, która, jak się zdawało, bezpowrotnie odeszła?

    czwartek, 17 maja 2018

    Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

    Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego
    17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Jest to święto, które zostało ustanowione w celu podnoszenia świadomości związanej z ryzykiem, jakie niesie ta choroba. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku z powodu nadciśnienia umiera blisko 10 mln osób na świecie. 17 maja organizowane są happeningi oraz spotkania, na których poruszany jest temat nadciśnienia, sposobów leczenia oraz profilaktyki. Ukazywane są sposoby mające na celu zapobiegać powstawaniu nadciśnienia.
    Jakie są rodzaje nadciśnienia tętniczego?

    Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

    Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii (ang. International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia) – coroczne święto obchodzone 17 maja na pamiątkę usunięcia 17 maja 1990 roku przez Światową Organizację Zdrowia homoseksualizmu z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, mające na celu zwrócenie uwagi na doświadczaną przez osoby LGBT przemoc i dyskryminację (homofobię, transfobię i bifobię).
    Święto zostało ustanowione w 2004 roku jako Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii. W 2009 roku jego nazwę zmieniono na Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii i Transfobii, a w 2015 roku na Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Obchodzone jest w ponad 130 państwach, wliczając w to kilkadziesiąt państw, w których zachowania homoseksualne są penalizowane.

    Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

    Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, ŚDSI (ang. World Information Society Day) – coroczne święto obchodzone 17 maja, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 27 marca 2006 roku (A/RES/60/252) po Światowym Szczycie Społeczeństwa Informacyjnego w Tunisie (2005).

    Dzień ten znany był wcześniej jako Światowy Dzień Telekomunikacji upamiętniający powstanie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego 17 maja 1865 roku, a ustanowiony przez Konferencję Pełnomocników ITU w Maladze-Torremolinos w 1973 roku. W 2006 podczas konferencji w Antalya pełnomocnicy ITU postanowili połączyć oba wydarzenia w Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego.

    17.05.2018r.

    MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TELEFONÓW ZAUFANIA DLA DZIECI


    W czwartek 17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci. Inicjatorem tego wydarzenia jest stowarzyszenie Child Heplines International, zrzeszające organizacje prowadzące telefony zaufania z ponad 160 krajów.
    Z tej okazji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych odbyła się konferencja, podczas której podsumowano działalność istniejących w Polsce linii pomocowych dla dzieci i młodzieży. W dyskusji uczestniczyli m.in. Minister Jacek Cichocki, Moniki Sajkowskiej z Fundacji Dzieci Niczyje, Dyrektor Gabinetu RPD Bartosz Sowier, a także przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się prowadzeniem telefonów zaufania.

    środa, 16 maja 2018

    "Przebudzenie Lukrecji" (Tom.1), ,,Owoce Lukrecji" (Tom.2) i ,,Żywioły Lukrecji" (Tom.3) Autor: Laura Adori

    1) Lukrecja wywróci do góry nogami twoje przekonania o tym, co znaczy „zmienić swoje życie”!

    16.05.2018r.

    Przysłowia na dziś:

  • „Kiedy w maju wiatr z północy, ma się u nas zimno w nocy”
  • „Gdy wiatr w maju z południa wieje, wkrótce deszcz poleje”


  •  Cytat dnia:
    „Pier­wsze wes­tchnienie miłości to os­tatnie wes­tchnienie rozumu.” -  Kornel Makuszyński 
    Święto Straży Granicznej – polskie święto obchodzone 16 maja na mocy ustawy o Straży Granicznej, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995, upamiętniające dzień rozpoczęcia służby nowo utworzonej formacji, tj. dzień 16 maja 1991 roku. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.

    Historia

    W przeszłości Straż Graniczna, wywodząca się z formacji granicznych powstałych po I wojnie światowej w 1919, obchodziła swoje święto w dniu Narodowego Święta Niepodległości, tj. 11 listopada. Do dzisiejszego dnia wręczane są w tym dniu odznaczenia dla zasłużonych w służbie. Po II wojnie światowej, SG wchodząca w skład Wojsk Ochrony Pogranicza świętowała dzień 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, czyli w dniu oficjalnie uznawanym jako Dzień Wojska Polskiego. Oprócz tego Wojska Ochrony Pogranicza miały osobne święto w dniu 10 czerwca, związane z obsadzeniem granicy zachodniej na Odrze i Nysie Łużyckiej przez wydzielone związki taktyczne 2 armii Wojska Polskiego (WOP sformowano dopiero 3 miesiące później, tj, 13 września 1945).

    niedziela, 13 maja 2018

    Dziś jest Wniebowstąpienie Pańskie

    Dziś jest Wniebowstąpienie Pańskie
    Święto ruchome, tradycyjnie w chrześcijaństwie obchodzone w czwartek 40 dni po Wielkanocy. W Polsce jednak, od 2004 roku na mocy dekretu watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypada w VII Niedzielę Wielkanocną. Święto Wniebowstąpienia Pańskiego upamiętnia zwieńczenie życia Chrystusa na ziemi, który po zmartwychwstaniu wstąpił do nieba, by „zasiąść po prawicy Ojca”. Jak podają Dzieje Apostolskie św. Łukasza, akt wniebowstąpienia dokonał się na oczach apostołów na Górze Oliwnej. Jezus zapowiadał jednak swoje odejście już w czasie Ostatniej Wieczerzy. Święto jest uroczystością radosną, ponieważ zwiastuje ponowne przyjście Pana, na które przygotowują się wszyscy chrześcijanie. Pismo Święte mówi tylko o dwóch innych postaciach, oprócz Jezusa, które wraz z ciałem zostały wzięte do nieba. Byli to: Henoch, który miał żyć w tak wielkiej przyjaźni z Bogiem, że ten zabrał go od razu do siebie, oraz Eliasz, jeden z proroków Starego Testamentu. Należy przy tym zauważyć, że istnieje różnica między wniebowstąpieniem i wniebowzięciem. To pierwsze, którego dokonał Jezus, nastąpiło za sprawą jego własnej mocy. Z kolei Henoch, Elizasz, a zgodnie z dogmatem kościelnym także matka Jezusa, Maryja, zostali wzięci do nieba przez Boga. Wniebowstąpienie Maryi Panny jest odrębnym świętem, obchodzonym 15 sierpnia i jest to dzień wolny od pracy. Niemniej w Piśmie Świętym nie ma żadnej wzmianki o wniebowzięciu Matki Boskiej.

    sobota, 12 maja 2018

    Dzień Wiedzy o Fibromialgii

    Fibromialgia - zespół chorobowy, charakteryzujący się uogólnionym bólem w układzie ruchu z występowaniem charakterystycznych punktów, rozmieszczonych symetrycznie (tzw. punktów spustowych), wrażliwych na ucisk, któremu towarzyszy uczucie przewlekłego zmęczenia, wrażenie sztywności oraz sen niepowodujący poczucia odpoczynku.

    Termin fibromialgia został po raz pierwszy użyty w medycynie w 1976 r., natomiast w 1990 r. Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne (ACR - American College of Rheumatology) podało kryteria klasyfikacyjne tej jednostki chorobowej. Uważa się, że na fibromialgię cierpi około 4% populacji, częściej chorują kobiety i częstość występowania zwiększa się wraz z wiekiem (około 8% kobiet po 70 roku życia).


    Rozpoznanie

    Wspomniane powyżej kryteria Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego pozwalają na rozpoznanie fibromialgii, jeśli oba poniżej podane kryteria są spełnione oraz ból utrzymuje się co najmniej od 3 miesięcy.
    • W wywiadzie chory zgłasza uogólniony ból. Ból ma charakter uogólniony, jeśli spełnione są wszystkie poniższe warunki:
      • ból lewej połowy ciała
      • ból prawej połowy ciała
      • ból powyżej pasa
      • ból poniżej pasa
      • ból w okolicy szkieletu osiowego
        • ból kręgosłupa szyjnego lub
        • ból przedniej części klatki piersiowej lub
        • ból kręgosłupa piersiowego lub
        • ból kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego
    • Ból przy ucisku przynajmniej 11 z podanych poniżej 18 punktów spustowych. Ucisk powinien być wywierany z siłą około 4 kilogramów.
      • potylica obustronnie w miejscu przyczepów mięśnia podpotylicznego
      • dolna część kręgosłupa szyjnego, obustronnie na przedniej powierzchni przestrzeni między wyrostkami poprzecznymi kręgów C5 - C7
      • mięsień czworoboczny obustronnie w punkcie środkowym górnej jego krawędzi
      • mięsień nad grzebieniowy obustronnie, w części początkowej powyżej grzebienia łopatki
      • drugie żebro obustronnie, przy przyczepie chrząstki żebrowej na powierzchni górnej
      • nad kłykieć boczny kości ramiennej obustronnie, 2 cm obwodowo od nad kłykcia
      • pośladek obustronnie, w górnym zewnętrznym kwadrancie na przednim fałdzie mięśnia
      • kolano obustronnie, na przyśrodkowej częścią ciała tłuszczowego pod rzepkowego pro ksymalnie od szpary stawu

    Światowy Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych

    12 maja obchodzimy Światowy Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych - choroby, której etiologia wciąż nie jest do końca znana.
    Po raz pierwszy syndrom chronicznego zmęczenia został uznana za zespół w 1860 roku przez dra George'a Bearda, który wierzył, że jest to nerwica z elementami zmęczenia.
    Choroba objawia się - jak sama nazwa wskazuje - przewlekłym zmęczeniem, nawet mimo braku aktywności fizycznej, a także problemami z koncentracją i pamięcią, bólami głowy i mięśni. Diagnozę można jednak postawić dopiero po pół roku utrzymywania się objawów.
    Osoby cierpiące na zespół chronicznego zmęczenia częściej padają ofiarami samobójstw, nowotworów i niewydolności serca.
    Światowy Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych jest okazją do edukacji nie tylko społeczeństwa, ale także pracowników służby zdrowia na temat tej choroby.

    Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

     Z roku na rok rośnie liczba osób, które chorują na Czerniaka.
    Jest to nowotwór, który tworzy się w wyniku zezłośliwienia melanocytów (komórek barwnikowych). Szybko wykryte zmiany powodują, iż istnieją ogromne szanse na całkowite usunięcie oraz wyleczenie pacjenta.


    12 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Jest to Święto podczas, którego odbywają się pogadanki, happeningi na temat przyczyn, objawów oraz leczenia Czerniaka. Eksperci główną uwagę zwracają na sposoby zapobiegania chorobie. Podczas wykładów ostrzegają słuchaczy przed „kąpielami” słonecznymi oraz wizytami w solarium. Zachęcają do stosowania produktów zawierających dużą dawkę filtrów przeciwsłonecznych SPF (sun protecting factor).

    W Polsce tego dnia można skorzystać z bezpłatnych badań znamion. Patronem tej akcji jest Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. To wspaniała okazja, aby skonsultować się ze specjalistami. Warto kilka dni przed planowanymi akcjami sprawdzić w Internecie, w których gabinetach odbywają się darmowe badania, aby umówić się wcześniej na wizytę. Podczas Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem można uzyskać również informacje na temat fototypu skóry. Rozpoznaje się go na podstawie odcieni karnacji, koloru włosów itp. Eksperci wyróżniają 4 fototypy. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne takie jak np. odporność na poparzenia, długość utrzymywania się opalenizny na ciele. Dzięki tym informacją każdy z nas dowie się, w jaki sposób powinien zadbać o skórę, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na Czerniaka.

    Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

    Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, ang. International Nurses Day (IND) – święto obchodzone corocznie 12 maja ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku.

    Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

    Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu (ang. WFTDay, World Fair Trade Day) – międzynarodowe święto Sprawiedliwego Handlu.
    Jego organizatorem w skali światowej jest Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu (ang. WFTO, World Fair Trade Organization).
    Pierwowzorem dla tych obchodów był Europejski Dzień Sklepów Świata (European Worldshop Day), organizowany przez NEWS! (Network of European World Shops – Sieć Europejskich Sklepów Świata, czyli sklepów Sprawiedliwego Handlu). Obchodzony był po raz pierwszy w r. 1966.
    Działania w kierunku wspólnych obchodów w szerszej skali w jednym terminie zapoczątkowano w Japonii i USA. Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu zainicjowała Safia Minney, założycielka organizacji People Tree.
    Ta inicjatywa została podjęta przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu (ang. IFAT, International Fair Trade Association) i jej organizacje członkowskie na konferencji w Arusha (Tanzania) w r. 2001, by efektywniej promować Sprawiedliwy Handel na skalę globalną. Po raz pierwszy obchodzony był 4 maja 2002 r. Obecnie obchodzony jest co roku w drugą sobotę maja.
    Wydarzenia związane ze Światowym Dniem Sprawiedliwego Handlu odbywają się nie tylko w tym terminie, ale też w dniach poprzedzających tę datę i następujących po niej. Uczestniczą w nich członkowie IFAT z ok. 70 krajów świata oraz sklepy Sprawiedliwego Handlu i ich sieci z całej Europy, zrzeszone w NEWS! (ok. 2500 sklepów). Obchody obejmują np. śniadania Sprawiedliwego Handlu, debaty, demonstracje, koncerty, pokazy "sprawiedliwej" mody (Fair Fashion) oraz promocje "sprawiedliwych" produktów z całego świata, jak kawa, kakao, herbata i inne produkty spożywcze, odzież, biżuteria, przepiękne wyroby rzemieślnicze i artystyczne, piłki, kwiaty cięte itp. Wiele akcji trwa przez cały maj.

    Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

    Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

    Światowy Dzień Ptaków Wędrownych
    Bar-tailed Godwit migration.jpg
    Trasy migracyjne śledzonych satelitarnie szlamników, najwytrwalszych wędrujących ptaków.
    Dzień 2. weekend maja
    Kraje  ONZ
    Typ święta międzynarodowe
    Podobne święta Międzynarodowy Dzień Ptaków

    czwartek, 10 maja 2018

    Dziś jest Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej

    10-go maja przypada Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Jest to dzień, w którym prowadzone są różnego rodzaju kampanie oraz happeningi mające na celu poszerzać wiedzę społeczeństwa na temat udaru. Jednym z głównych założeń jest także okazywanie wsparcia oraz pomocy osobom, które przeżyły udar.

    Czym charakteryzuje się choroba?
    Najwięcej, bo aż ok. 80% udarów dotyczy mózgu. Jego przyczyną jest przeważnie zwężenie, bądź zamknięcie światła naczynia, które doprowadza krew do mózgu. W Polsce ta choroba dot. ok. 70 tysięcy osób rocznie, z czego 30% z nich niestety umiera. Jest to bardzo poważna choroba, która wymaga natychmiastowej reakcji w chwili pojawienia się.

    Jakie są rodzaje udaru?
    Wyróżnia się udar krwotoczny w skład, którego wchodzą: zakrzepowo-zatorowy, zatorowy oraz hemodynamiczny. Dotyczy on około 90% wszystkich przypadków. Innym rodzajem jest udar krwotoczny, do którego należy krwotok śródmózgowy.

    środa, 9 maja 2018

    9 maja Dzień Okulistyki

    9 maja Dzień Okulistyki


    Dzień Okulistów i Okulistyki został ustanowiony w rocznicę urodzin Ferdinada Monoyer, francuskiego okulisty, profesora fizyki medycznej w Lyonie.

     Ferdinand Monoyer stworzył tablicę używaną do badania ostrości wzroku. 

    Litery wykresu czytane od dołu do góry po lewej stronie dają nazwisko Monoyer i skrót DM (docteur en médecine – doktor medycyny), a po prawej imię Ferdinand.
    Dzień Okulistyki to dobry dzień, aby profilaktycznie zbadać swój wzrok i w razie konieczności w porę zareagować na ewentualne zmiany sprawności naszych oczu.

    Dziś Dzień Unii Europejskiej

    Dziś Dzień Unii Europejskiej

    Dzień Unii Europejskiej obchodzony jest w rocznicę ustanowienia Planu Schumana.

    wtorek, 8 maja 2018

    Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

    Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca - coroczne święto łączące 100 milionów wolontariuszy, obchodzone 8 maja w 192 krajach, w celu przedstawienia społeczeństwu zadań wykonywanych przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i rozpowszechniania idei humanitaryzmu i bezinteresownej pomocy. Za datę obchodów przyjęto dzień urodzin Henriego Dunanta, założyciela Czerwonego Krzyża.


      Flaga Międzynarodowego Ruchu CK i CP.


    Historia

    W 1922 roku (w 4 lata po I wojnie światowej), z inicjatywą ustanowienia obchodów światowego dnia i tygodnia Czerwonego Krzyża, wystąpił ówczesny Czechosłowacki Czerwony Krzyż (CCK). Proklamowano ogłoszenie trzydniowego symbolicznego rozejmu na czas świąt wielkanocnych w celu promocji pokoju. Inicjatywa ta znana jest jako "Rozejm Czerwonego Krzyża" i jest uznawana za pierwotną ideę Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
    W 1925 Liga Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (obecnie od 1991 Federacja) rozważyła ten projekt przedstawiony przez krajowe stowarzyszenia z Peru, Portugalii, Polski, Chin oraz Meksyku i podczas 14. Międzynarodowej Konferencji CK powołano Komisję ds. ustanowienia święta na wzór Rozejmu Czerwonego Krzyża.
    Na 15. Międzynarodowej Konferencji w Tokio (1934), Komisja zaaprobowała zasady Rozejmu.
    W lipcu 1946 (w rok po zakończeniu II wojny światowej) Liga przyjęła wniosek CCK o ustalenie międzynarodowego dnia, w którym propagowane byłyby na całym świecie ideały i zadania Ruchu (rezolucja nr 14 XIX Sesji Rady Gubernatorów, Oksford 1946).
    W marcu 1948 Komitet Wykonawczy Ligi ustanowił 8 maja wspólnym świętem dla wszystkich stowarzyszeń. Od 1984 przyjęto nazwę Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.


    Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (ang. International Red Cross and Red Crescent Movement) – międzynarodowy ruch humanitarny, zrzeszający około 97 milionów wolontariuszy na całym świecie, stworzony aby chronić ludzkie zdrowie i życie, zapewniać szacunek dla istoty ludzkiej, oraz by łagodzić i zapobiegać ludzkiemu cierpieniu, odrzucając jednocześnie dyskryminację opartą na pochodzeniu narodowościowym, rasowym, klasowym, przekonaniach religijnych, czy politycznych.
    Często używany termin Międzynarodowy Czerwony Krzyż jest właściwie terminem nieprawidłowym, gdyż nie istnieje jedna organizacja nosząca tę nazwę. W rzeczywistości ruch tworzy kilkanaście organizacji, które są od siebie niezależne, lecz zjednoczone w ruchu pod wspólnymi zasadami, celami, symbolami, statutami, oraz zarządzającymi organami. W skład ruchu wchodzą:
    1. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (ICRC) – będący strażnikiem prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, który może składać skargi do Komitetu Praw Człowieka ONZ oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
    2. Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC)
    3. Stowarzyszenia krajowe Czerwonego Krzyża, Czerwonego Półksiężyca (w większości państw muzułmańskich) i Czerwonej Gwiazdy Dawidowej (Magen David Adom; w Izraelu)

    Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża


    Flaga Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża
    MKCK jest niezależną, neutralną organizacją zapewniającą ochronę i pomoc humanitarną ofiarom wojny i przemocy. Nie jest organizacją rządową, mimo iż współpracują z nią rządy państw. Nie jest również organizacją pozarządową, ponieważ oprócz działalności społecznej i indywidualnej obejmuje także zakres działalności państwowej. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża otrzymał obecną nazwę w 1875 po przyjęciu jako znaku rozpoznawczego dla sanitariuszy i szpitali polowych odwrotnych barw sztandaru Szwajcarii (czerwony krzyż na białym tle). Jest to centrum informacji o jeńcach, osobach internowanych i zaginionych. Interweniuje również w tych sprawach u właściwych władz, zajmuje się poszukiwaniem zaginionych oraz wymianą jeńców podczas wojny. Komitet spieszył z pomocą humanitarną ofiarom konfliktów w Wietnamie, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Środkowej i Afryce. Uczestniczy w przygotowaniu projektów konwencji dotyczących humanitarnego prawa konfliktów zbrojnych. Może z upoważnienia stron walczących występować w roli mediatora i pośredniczyć w wymianie jeńców wojennych, rannych i chorych osób cywilnych.

    Misja

    Podstawową misją Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca jest zapobieganie i łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji dotyczącej narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych. W wypełnianiu swojej misji Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc podejmuje przede wszystkim takie zadania jak:
    • ochrona życia i zdrowia,
    • zapewnienie poszanowania istoty ludzkiej, zwłaszcza podczas konfliktów zbrojnych i w innych krytycznych sytuacjach,
    • praca na rzecz zapobiegania chorobom i rozwijanie pomocy społecznej,
    • aktywizowanie pracy wolontariuszy i stała gotowość do niesienia pomocy,
    • budowa uniwersalnego poczucia solidarności ze wszystkimi, którzy potrzebują ochrony i pomocy.
    Statut, wspólny dla wszystkich części składowych Ruchu CK i CP, określa następująco jego wspólną misję:

    Quote-alpha.png
    Stowarzyszenia krajowe Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca stanowią łącznie światowy ruch humanitarny, którego posłannictwem jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich wszędzie, gdzie one występują, ochrona życia i zdrowia oraz działanie na rzecz poszanowania istoty ludzkiej, zwłaszcza w czasie konfliktu zbrojnego i w innych sytuacjach zagrożenia, praca na rzecz zapobiegania chorobom oraz podnoszenia zdrowotności i opieki społecznej, popieranie dobrowolnego niesienia pomocy oraz stałej gotowości członków Ruchu do niesienia pomocy, jak również powszechnego poczucia solidarności z tymi, którzy potrzebują pomocy i ochrony ze strony Ruchu.
    Poprzez swą działalność humanitarną i upowszechnianie swoich ideałów Ruch CK i CP wspiera trwały pokój, który nie może być rozumiany po prostu jako stan bez wojny, lecz jako dynamiczny proces współpracy między wszystkimi państwami i narodami, współpracy opartej na poszanowaniu wolności, niepodległości i suwerenności narodów, równości praw człowieka, jak również na sprawiedliwym i równym podziale zasobów dla zaspokajania potrzeb narodów. „Inter arma caritas” („Miłosierdzie wśród walki”) oraz „Per humanitatem ad pacem” („Przez humanitaryzm do pokoju”) – to dewizy wyrażające wspólne ideały Ruchu CK i CP.

    8.05.2018

    Przysłowia na dziś:



  • „Na świętego Stanisława rośnie koniom trawa”
  • „Na świętego Stanisława w domu pustki, w polu sława”
  • „Na świętego Stanisława żyto jak ława”

  • 8 MAJA – Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek
    Bibliotekarz – pracownik biblioteki, pracownik zatrudniony zawodowo w bibliotekarstwie.
    Pierwsze wzmianki o zawodzie bibliotekarza pochodzą już ze starożytności. Był to najczęściej uczony. W Odrodzeniu i oświeceniu mógł nim zostać każdy człowiek posiadający wykształcenie. Bibliotekarzami byli urzędnicy książęcy i królewscy, miłośnicy ksiąg, poeci i uczeni. Często bibliotekarstwo było traktowane jako zajęcie uboczne, dorywcze. Bibliotekarze nie interesowali się w ogóle lub w bardzo małym stopniu bibliotekami, w których pracowali. Jedynie nieliczni przeszli do historii jako zasłużeni.
    Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęto wymagać od bibliotekarzy fachowego przygotowania i stałego zatrudnienia. W II połowie XIX wieku zostały wprowadzone pierwsze oficjalne egzaminy bibliotekarskie we Francji, Anglii i Niemczech. Otworzono również pierwsze szkoły zawodowe oraz pierwszą katedrę bibliotekoznawstwa. Obchodzony 8 maja ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek zapoczątkowany został przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

     Bibliotekarz – pracownik biblioteki, pracownik zatrudniony zawodowo w bibliotekarstwie; tytuł i stanowisko w hierarchii służby bibliotecznej. Według przepisów unijnych (Dyrektywa 89/48) osoba zatrudniona jako bibliotekarz musi mieć ukończone co najmniej studia licencjackie z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa.

    Historia

    Pierwsze wzmianki o zawodzie bibliotekarza pochodzą już ze starożytności. Był to najczęściej uczony. W Odrodzeniu i oświeceniu mógł nim zostać każdy człowiek posiadający wykształcenie. Bibliotekarzami byli urzędnicy książęcy i królewscy, miłośnicy ksiąg, poeci i uczeni. Często bibliotekarstwo było traktowane jako zajęcie uboczne, dorywcze. Bibliotekarze nie interesowali się w ogóle lub w bardzo małym stopniu bibliotekami, w których pracowali. Jedynie nieliczni przeszli do historii jako zasłużeni.
    Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęto wymagać od bibliotekarzy fachowego przygotowania i stałego zatrudnienia. W II połowie XIX wieku zostały wprowadzone pierwsze oficjalne egzaminy bibliotekarskie we Francji, Anglii i Niemczech. Otworzono również pierwsze szkoły zawodowe oraz pierwszą katedrę bibliotekoznawstwa.

    Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności

    Dzień Zwycięstwa, w Polsce od 1945 do 2015 Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności – święto państwowe obchodzone 9 maja w byłym bloku wschodnim oraz 8 maja m.in. w Czechach, Francji i Polsce upamiętniające zakończenie II wojny światowej w Europie.


    Historia
    Obchodzone dawniej w ZSRR i krajach bloku socjalistycznego, obecnie w niektórych państwach obszaru postradzieckiego. Jedno z głównych świąt państwowych w Federacji Rosyjskiej i na Białorusi.

    9 maja w Polsce

    8 maja 1945 odbyło się posiedzenie Rady Ministrów z udziałem prezydenta Krajowej Rady Narodowej. Oprócz daty 9 maja proponowano ustanowienie święta na dzień 8 maja (propozycja marszałka Michała Roli-Żymierskiego) oraz 10 maja (propozycja rządu). Ostatecznie w Polsce Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności zostało ustanowione dekretem z 8 maja 1945 zatwierdzonym przez Krajową Radę Narodową, której przewodził Bolesław Bierut. Art. 1 tegoż dekretu głosił:

    Quote-alpha.png
    Celem upamiętnienia po wsze czasy zwycięstwa Narodu Polskiego i Jego Wielkich Sprzymierzeńców nad najeźdźcą germańskim, demokracji nad hitleryzmem i faszyzmem, wolności i sprawiedliwości nad niewolą i gwałtem – dzień 9 maja, jako dzień zakończenia działań wojennych, stanowić będzie Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności

    W Polsce Ludowej święto obchodzone było uroczyście w latach 1946–1989, a w okresie 1945–1950 był to dzień wolny od pracy. Został zniesiony z wykazu dni wolnych ustawą z 15 stycznia 1951. Główne obchody przeprowadzano na Placu Zwycięstwa lub Placu Defilad w Warszawie.
    Obecnie nie ma już oficjalnych uroczystości organizowanych przez najwyższe władze państwowe, jednak w wielu miastach jednostki wojskowe wspólnie z samorządami organizują własne obchody święta, często połączone z defiladami Wojska Polskiego. Oprócz tego nieregularnie żołnierze polscy biorą udział w paradzie w Moskwie.
    24 kwietnia 2015 Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym 8 maja, jednocześnie znosząc Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja. Początkowo planowano dla święta 8 maja nazwę Narodowe Święto Zwycięstwa albo nawet całkowite zniesienie tego święta, tj. bez ustanawiania innego święta związanego z zakończeniem II wojny światowej. Później planowano, by nazwa święta 8 maja brzmiała Dzień Zwycięstwa, tj. bez przymiotnika narodowy.

    Mówić jedno robić drugie

    Witam was moi kochani trochę nas tu nie było, ponieważ ciepło na dworze to trzeba spędzać czas na świeżym powietrzu. Dziś przychodzę do was z pewnym tematem na który się natknęłam całkiem przypadkiem przeglądając strony internetowe , mianowicie chodzi o temat komunijny nadszedł już Maj, a wiec i zaczął się okres komunijny, jak wam się wydaje czy wszystkie dzieci powinny być traktowane tak samo bez względu na chorobę z którą muszą się borykać przez całe życie, przecież to nie oni wybrali sobie taki los .
    Wiele słyszymy jak księża mówią o wychowywaniu dzieci , o kochaniu bliźniego ,wzajemnym szacunku ,to dlaczego gdy chodzi o pomoc wtedy dostajemy odmowę. Pokażę wam fragment artykułu dotyczący mojego dzisiejszego tematu.Proboszcz nie zgodził się, by chory na padaczkę Piotruś poszedł do pierwszej komunii ze zdrowymi dziećmi.Klaudia z małej wsi na Mazurach ma dziś 28 lat i wciąż nie była u pierwszej komunii.
    Kiedy mój młodszy syn przystępował do sakramentu, zapytałam księdza, czy mogłaby pójść z nim także Klaudia, która miała wówczas 18 lat – opowiada mama, Jadwiga. – Sama wychowuję dzieci, nie stać mnie było, żeby urządzać taką imprezę dwa razy.

    O to, czy Klaudia może przyjąć sakrament z innymi dziećmi, Jadwiga zapytała proboszcza na spotkaniu z rodzicami. – Powiedział, że to wykluczone, bo moje dziecko nie potrafi się nawet przeżegnać. A potem dodał przy wszystkich, że pierwsza komunia to wielka i ważna uroczystość i nie wiadomo, jak Klaudia się zachowa. Może zacznie hałasować, robić zamieszanie. Szkoda byłoby psuć innym dzieciom ceremonię.

    czwartek, 3 maja 2018

    Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3.05.2018

    Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – święto (uroczystość liturgiczna) obchodzone w Kościele katolickim w Polsce w dniu 3 maja.

    Święto zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918. Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej.
    Kult Królowej Korony Polskiej upowszechniał się po rozbiorach Polski, szczególnie w środowisku emigracji polskiej we Francji oraz wśród mieszkańców Lwowa i Krakowa, i odegrał wielką rolę w pracy nad budzeniem poczucia i świadomości narodowej. Zaborcy doceniali znaczenie tego kultu i prowadzili walkę z jego propagowaniem, nakazując m.in. usuwanie wezwania „Królowa Korony Polskiej” z Litanii loretańskiej, zwalczając pielgrzymki do Częstochowy, usuwając z bibliotek publikacje o Królowej Korony Polskiej i ścigając procesami posiadanie i rozpowszechnianie kopii obrazu jasnogórskiego. Inicjatywę ustanowienia specjalnego święta maryjnego związanego z tym tytułem wysunęło najprawdopodobniej powstałe we Lwowie Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, poświęcające pierwszą niedzielę maja modlitwom dziękczynnym za opiekę Maryi nad Polską. Pomysł poparł arcybiskup Józef Bilczewski, a papież Pius X w 1909 ustanowił święto Królowej Korony Polskiej dla diecezji lwowskiej i przemyskiej, polecając obchodzić je w pierwszą niedzielę maja.

    Konstytucja 3 Maja ;)

    Konstytucja 3 maja, właśc. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
    Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski.
    Przyjęcie monarchicznej Konstytucji 3 maja spowodowało opozycję republikanów oraz sprowokowało wrogość Imperium Rosyjskiego, które od 1768 roku było protektorem Rzeczypospolitej i gwarantem nienaruszalności jej ustroju. W wojnie w obronie konstytucji Polska, zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II, została pokonana przez wojska rosyjskie Katarzyny Wielkiej, wspierające konfederację targowicką – spisek części polskich magnatów przeciwnych zmianie ustroju Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku przez 123 lata rozbiorów przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.
    Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać (straciła znaczenie) 24 lipca 1792 roku (w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej) - czyli po nieco ponad 14 miesiącach, w ciągu których Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem jej postanowień. Przestała natomiast być obowiązującym aktem prawnym (została derogowana) 23 listopada 1793 roku. Sejm grodzieński uznał wtedy Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne.

    środa, 2 maja 2018

    Pierwszy raz (okładka miękka) Autor: Czykierda-Grabowska Agata (premiera: 4.05.2018)



    Pierwszy raz - Czykierda-Grabowska Agata


    Czy można uniknąć zranienia, gdy serce otwiera się pierwszy raz?

    Kuba od zawsze kochał siostrę swojego najlepszego przyjaciela – niestety, bez wzajemności. Piękna i zupełnie nieświadoma jego uczuć Lena byłą zagadką, której nie potrafił rozwikłać.
    A ona… poraniona i zatrzaśnięta w pancerzu obojętności, który budowała sobie przez lata, nie chce wpuszczać do swojego świata mężczyzn w obawie przed kolejną traumą.
    Pewnego dnia przewrotny los ponownie połączy ze sobą drogi tych dwojga.
    W Kubie ze zdwojoną siłą odżywają dawne uczucia, a Lena zaczyna patrzeć na dawnego przyjaciela w sposób, którego sama nie rozumie. Rozpoczynają pełną namiętności grę, w której oboje udają, że łączy ich tylko przyjaźń.
    Czy można oddzielić pożądanie od miłości?

    wtorek, 1 maja 2018

    1 MAJA

    Dziś mamy 1 Maja a więc przyszedł czas na długi weekend majowy ,macie jakieś ciekawe plany aby dobrze wykorzystać ten czas wolny i aby zregenerować siły do dalszego działania.
    Ja osobiście wybieram spacery na świeżym powietrzu w ciepłym słoneczku, grillowanie z rodziną oraz wyjścia z przyjaciółmi aby chodź trochę oderwać się od tej codzienności , osobiście jestem osobą która nie usiedzi w miejscu dlatego wybieram aktywną formę spędzania wolnego czasu . pozdrawiam was i życzę dużo odpoczynku i nabrania wielu sił do pokonywania przeszkód dnia codziennego .