poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Opole ;)

Opole – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą. Według danych GUS w I kw. 2017 r. miasto liczy 128 142 mieszkańców.

Od 1950 r. stolica województwa opolskiego. Główny ośrodek gospodarczy, naukowy, kulturalny i administracyjny województwa. Siedziba władz ziemskiego powiatu opolskiego. Jedna z historycznych stolic Górnego Śląska i jedno z najstarszych miast w Polsce.


Opole

Położenie

Opole jest położone w południowo-zachodniej Polsce, na obszarze Niziny Śląskiej, w mezoregionie Pradolina Wrocławska oraz (wschodnia część miasta) Równina Opolska. Pod względem administracyjnym, Opole jest stolicą województwa opolskiego oraz miastem na prawach powiatu. Do roku 1945 znajdowało się w obrębie niemieckiej III Rzeszy, a do 1950 r. na terenie województwa śląskiego.

Wody


Opolska Wenecja (Kanał Młynówka) nocą

Kanał Ulgi

Jaz przy Wyspie Bolko
Przez Opole przepływa druga co do wielkości rzeka Polski, Odra. W okolicach dzielnicy Groszowice oraz w centrum miasta, koryto rzeki uformowało się w szerokie zakola. Poza tym nie występują na niej meandry i duże zakręty. Już na południowym krańcu miasta wpływa do niej niewielki ciek wodny, Lutnia, biorący początek kilka kilometrów na wschód, w okolicach wsi Przywory. Kolejnym prawym dopływem Odry jest nieco większa Czarnka, która wpływa do rzeki w Groszowicach. Innymi dopływami są lewostronne Prószkowski Potok i Olszanka, a prawym dopływem w dzielnicy Czarnowąsy jest rzeka Mała Panew . W mieście znajdziemy również liczne kanały. W okolicy dzielnicy Nowa Wieś Królewska Odra rozdwaja się. Jej główne koryto płynie początkowo na północny wschód, a kanał Ulgi – na północny zachód. Niebawem rzeka ponownie się dzieli, część jej wody trafia do Młynówki, starego koryta rzeki zwanego mylnie kanałem. Młynówka płynie przez centrum historyczne miasta, a z głównym korytem rzeki łączy się jeszcze w Śródmieściu, Kanał Ulgi wpływa do Odry dopiero w okolicy Zakrzowa, będącego jedną z północnych dzielnic miasta. Odra wraz z jej odnogami tworzą dwie wyspy: Bolko oraz Pasiekę. Na pierwszej z nich znajdziemy także Kanał Wiński, który ma mniejsze znaczenie. Spośród zbiorników wodnych, na terenie Opola do większych należą zbiorniki poeksploatacyjne: Bolko oraz Kamionka, znajdujące się w Nowej Wsi Królewskiej, Kamionka Piast w okolicy ulic Armii Krajowej i Tadeusza Rejtana, a także Silesia przy ulicy Luboszyckiej. Niewielkie zbiorniki wodne występują także na Wyspie Bolko, na wschód od Groszowic i na terenie Zakrzowa. Na wyspie Pasieka znajduje się natomiast Stawek Barlickiego.



Zabytki

  Bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego


Miejsca i atrakcje turystyczne

Fontanna Ceres

Fontanna Ceres w Opolu, 2014
Place

Plac Daszyńskiego
Cmentarz żydowski w Opolu

Macewy na cmentarzu
  • Katedra Świętego Krzyża
  • Kościół Świętej Trójcy z kaplicą piastowską- mauzoleum Piastów Śląskich
  • Rynek Starego Miasta
  • ul. Krakowska
  • fontanną z pomnikiem opolskiej Ceres z 1907 r. na Placu Daszyńskiego
  • Plac Wolności
  • Pomnik Bojownikom o Wolność Śląska Opolskiego z 1970 (autor: Jan Borowczak)
  • zabudowa Starego Miasta
  • Most Groszowy (tzw. Zielony)
  • Ogród zoologiczny – jedyne w Polsce uchatki kalifornijskie i jeden z dwóch ogrodów polskich, gdzie są eksponowane goryle
  • Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki
  • Wieża Piastowska
  • Amfiteatr
  • Opolska Wenecja
  • Cmentarz przy ul. Wrocławskiej w Opolu
  • Cmentarz żydowski w Opolu
  • Cmentarz choleryczny w Opolu

Gospodarka

W Opolu funkcjonują zakłady przemysłu materiałów budowlanych, spożywczego, maszyn i urządzeń, branży IT i inne. Począwszy od 2012 r. Opole odnotowuje wysoki przyrost inwestycji bezpośrednich. W latach 2012–2017 w Opolu zdecydowało się zainwestować 27 firm będących w swojej branży liderami na obszarze kraju, jak i Europy, na łączna kwotę 816 mln zł. Inwestycje te wygenerują co najmniej 3 500 miejsc pracy. Realizowana jest rozbudowa Elektrowni Opole, gdzie powstają dwa nowe bloki energetyczne. Nowa inwestycja kosztować ma 11,5 mld zł.


Elektrownia Opole
Specjalna Strefa Ekonomiczna:
W Opolu od 2007 funkcjonuje Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Aktualnie w strefie funkcjonują następujące firmy: Global Steering Systems (motoryzacja), Polaris (motoryzacja), Pasta Food Company (przemysł spożywczy), Kamex (przemysł maszynowy), Art Odlew (odlewnictwo), PZ Stelmach (biżuteria), Ladrob (przemysł spożywczy), Opolska Zagroda (przemysł spożywczy), Hongbo (produkcja lamp LED), ifm (automatyka przemysłowa), HFG (konstrukcje stalowe). W zeszłym roku na tym terenie rozpoczęła działalność również firma IAC (poddostawca Volvo). Wkrótce produkcję uruchomią firmy UFI (wymienniki ciepła) i Opolgraf (drukarnia). Aktualnie firmach na terenie podstrefy Opole pracuje blisko 1500 osób, a kolejne 1500 nowych miejsc pracy jest tworzonych. Od stycznia 2017 roku do Opola został włączony nowy teren inwestycyjny Opole-Wrzoski o powierzchni ponad 100 ha, położony przy skrzyżowaniu dróg krajowych nr 46 i 94, w odległości 5 min drogi do węzła autostradowego z autostradą A4.;

  Most Piastowski 

 

 

1 komentarz:

  1. mieszkałam tam rok :) Opole jest piękne :))

    recenzjebynikaa.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń