Od 1950 r. stolica województwa opolskiego. Główny ośrodek gospodarczy, naukowy, kulturalny i administracyjny województwa. Siedziba władz ziemskiego powiatu opolskiego. Jedna z historycznych stolic Górnego Śląska i jedno z najstarszych miast w Polsce.
Położenie
Opole jest położone w południowo-zachodniej Polsce, na obszarze Niziny Śląskiej, w mezoregionie Pradolina Wrocławska oraz (wschodnia część miasta) Równina Opolska. Pod względem administracyjnym, Opole jest stolicą województwa opolskiego oraz miastem na prawach powiatu. Do roku 1945 znajdowało się w obrębie niemieckiej III Rzeszy, a do 1950 r. na terenie województwa śląskiego.Wody
Zabytki
- Bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego – gotycka świątynia z XV wieku, z dwiema wieżami z 1899 roku o wysokości 73 metrów; stoi w miejscu, w którym ok. 1005 roku Bolesław Chrobry wzniósł drewniany kościół; w podziemiach groby Piastów Śląskich.
- Kościół Świętej Trójcy – halowy kościół z 1309 roku, przebudowany w XVIII i XX wieku, z barokowym wnętrzem; w podziemiach znajdują się groby Piastów Śląskich.
- Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha – najstarsza opolska świątynia (z X wieku), według legendy wzniesiona w miejscu żarliwych kazań św. Wojciecha; w 1739 roku przebudowana w stylu barokowym, w 1875 roku dobudowano wieżę; z racji umiejscowienia nazywany kościołem na górce.
- Kościół św. Sebastiana – wybudowany w 1696 roku jako wotum dziękczynne po wygaśnięciu w 1680 roku epidemii dżumy, w miejscu ówczesnej karczmy, w której zmarła pierwsza ofiara zarazy.
- Kościół św. Aleksego – wzniesiony po 1421 roku z fundacji Jana Kropidły, przebudowany w 1691 r. w barokowym stylu.
- Kościół św. Piotra i Pawła
- Wieża Piastowska – zbudowana ok. 1300 roku jedyna pozostałość po rozebranym w latach 30. XX wieku Zamku Piastowskim; na wysokości 42 metrów znajduje się taras widokowy.
- Wieża Zamku Górnego – pochodząca z końca XIV wieku pozostałość po spalonym w 1615 roku zamku; przebudowana w 1844 roku, obecnie włączona do zabudowań pobliskiej szkoły.
- Ratusz – wzniesiony w 1864 roku i przebudowany w 1936 roku (po zawaleniu się wieży) na wzór florenckiego pałacu Vecchio.
- neogotycka wieża ciśnień – wybudowana w 1896 roku, przy obecnej ul. Oleskiej
- Stara Synagoga przy ul. Szpitalnej, powstała w 1842 roku, obecnie siedziba TVP Opole.
- gmach Poczty Polskiej
- gmach Urzędu Wojewódzkiego
- gmach Dworca Głównego
- pozostałości murów obronnych
Miejsca i atrakcje turystyczne
Fontanna Ceres
Place
Cmentarz żydowski w Opolu
- Katedra Świętego Krzyża
- Kościół Świętej Trójcy z kaplicą piastowską- mauzoleum Piastów Śląskich
- Rynek Starego Miasta
- ul. Krakowska
- fontanną z pomnikiem opolskiej Ceres z 1907 r. na Placu Daszyńskiego
- Plac Wolności
- Pomnik Bojownikom o Wolność Śląska Opolskiego z 1970 (autor: Jan Borowczak)
- zabudowa Starego Miasta
- Most Groszowy (tzw. Zielony)
- Ogród zoologiczny – jedyne w Polsce uchatki kalifornijskie i jeden z dwóch ogrodów polskich, gdzie są eksponowane goryle
- Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki
- Wieża Piastowska
- Amfiteatr
- Opolska Wenecja
- Cmentarz przy ul. Wrocławskiej w Opolu
- Cmentarz żydowski w Opolu
- Cmentarz choleryczny w Opolu
Gospodarka
W Opolu funkcjonują zakłady przemysłu materiałów budowlanych, spożywczego, maszyn i urządzeń, branży IT i inne. Począwszy od 2012 r. Opole odnotowuje wysoki przyrost inwestycji bezpośrednich. W latach 2012–2017 w Opolu zdecydowało się zainwestować 27 firm będących w swojej branży liderami na obszarze kraju, jak i Europy, na łączna kwotę 816 mln zł. Inwestycje te wygenerują co najmniej 3 500 miejsc pracy. Realizowana jest rozbudowa Elektrowni Opole, gdzie powstają dwa nowe bloki energetyczne. Nowa inwestycja kosztować ma 11,5 mld zł.W Opolu od 2007 funkcjonuje Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Aktualnie w strefie funkcjonują następujące firmy: Global Steering Systems (motoryzacja), Polaris (motoryzacja), Pasta Food Company (przemysł spożywczy), Kamex (przemysł maszynowy), Art Odlew (odlewnictwo), PZ Stelmach (biżuteria), Ladrob (przemysł spożywczy), Opolska Zagroda (przemysł spożywczy), Hongbo (produkcja lamp LED), ifm (automatyka przemysłowa), HFG (konstrukcje stalowe). W zeszłym roku na tym terenie rozpoczęła działalność również firma IAC (poddostawca Volvo). Wkrótce produkcję uruchomią firmy UFI (wymienniki ciepła) i Opolgraf (drukarnia). Aktualnie firmach na terenie podstrefy Opole pracuje blisko 1500 osób, a kolejne 1500 nowych miejsc pracy jest tworzonych. Od stycznia 2017 roku do Opola został włączony nowy teren inwestycyjny Opole-Wrzoski o powierzchni ponad 100 ha, położony przy skrzyżowaniu dróg krajowych nr 46 i 94, w odległości 5 min drogi do węzła autostradowego z autostradą A4.;
mieszkałam tam rok :) Opole jest piękne :))
OdpowiedzUsuńrecenzjebynikaa.blogspot.com