Zabytkowe budowle wrocławskiego zoo
- Baszta niedźwiedzi – wybudowana w 1863/64, budynek z czerwonej cegły, pierwotnie zgodnie z nazwą były tu prezentowane niedźwiedzie, w latach 70 i 80. XX w. dziki i wilki, na początku XXI w. sowy.
- Dom dużych drapieżców – murowany, z 1874/75. Od powstania do dziś eksponowane były tu duże kotowate, przy czym od początku XXI w. coraz większa ich liczba przeprowadzana jest na nowsze wybiegi.
- Słoniarnia – powstała w 1888, budynek murowany. Oprócz słoni prezentowane tu były także hipopotamy i nosorożce, stąd w czasach niemieckich nosił on nazwę "Dom gruboskórców". Obecnie są tu słonie, hipopotamy nilowe, hipopotamy karłowate i tapiry anta. Przeznaczenie tej budowli nie uległo większym zmianom od początku jej istnienia.
- Budynek restauracji z 1885, murowany. Obecnie herpetarium.
- Pawilon małp, murowany, powstał w 1887 w stylu mauretańskim. Funkcję pierwotną zachował do dziś, z tym, że znaczna część małp jest dziś eksponowana w kilku młodszych pawilonach, wybiegach.
- Pawilon ptaków z 1889, zachował swą funkcję do dziś.
- Domek Nutrii – jeden z nielicznych przedwojennych budynków drewnianych na terenie zoo. Powstał w co najmniej 1890 roku i nie zmieniał swojej funkcji zgodnej z nazwą.
- Drewniana brama w stylu japońskim, powstała w 1912, znajdująca się w ogrodzeniu zoo od strony południowej, na wale nadodrzańskim. Jest to jedno z wejść do ogrodu (czynne do lat 60. XX w. i od 2009)
- Wybiegi i schronienia dla niedźwiedzi i fok zbudowane w 1937/38.
- Wybieg i schronienia dla pawianów zbudowane w 1939 roku z bloków granitu karbońskiego ze Strzegomia. Nie zmienił przeznaczenia. W 2010 żyło tu około 50 pawianów masajskich.
- Pawilon przedwojenny, pierwotnie zasiedlony przez strusie, współcześnie przez emu, żurawie i marabuty.
- Budynek przedwojenny, pierwotnie gospodarczy, około 1955 przebudowany na pawilon ryb z akwariami, którą to funkcję pełni do dziś.
- Brama wejściowa z roku 1935, projekt Richard Konwiarz będąca modernistyczną parafrazą berlińskiej Bramy Brandenburskiej
Historia ogrodu i jego dyrektorzy
Radosław Ratajszczak (od 2007)
Wygrał konkurs na dyrektora ogrodu zoologicznego we Wrocławiu i od stycznia 2007 zastąpił we Wrocławiu Antoniego Gucwińskiego. Nowy dyrektor zintensyfikował modernizację ogrodu, mającą na celu poprawę warunków życia zwierząt i dalszą hodowlę zwierząt zagrożonych. Otwarto nowy wybieg dla niedźwiedzi brunatnych, fokarium, wyspy lemurów, pogodynkę gibbonów i motylarnię. W 2010 roku otwarty został Pawilon Madagaskaru, gdzie eksponowana jest fauna i flora tej wyspy oraz Pawilon Sahary. W kwietniu 2012 roku otwarto wybieg rysi i żbików, znajdujący się w europejskiej części ogrodu, natomiast w październiku tego samego roku udostępniony zwiedzającym został pawilon Terai - budynek nosorożców indyjskich, mundżaków chińskich, gibonów czapników i jelarangów. Największa inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2012, jest to budowa Afrykarium – Oceanarium, w którym eksponowane będą zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym pochodzące z Afryki. W ramach tego kompleksu powstał m.in. basen będący najgłębszym na świecie wśród basenów ogrodów zoologicznych - o głębokości 4,5 m, przeznaczony dla pingwinów. W 2012 roku wrocławskie zoo i 28 innych europejskich ogrodów złożyło aplikacje, którymi ubiegano się o włączenie w program hodowlany okapi. Decyzją dziewięcioosobowej komisji ZOO Wrocław i dwa inne obiekty zostały wybrane do hodowli tego prestiżowego gatunku i od 11 grudnia 2013 roku w zoo znajdują się dwa samce okapi, jedyni przedstawiciele gatunku w Polsce.We wrześniu 2013 roku rozpoczęto budowę Odrarium - kompleksu basenów przedstawiającego faunę i florę Odry. Jest to pierwsza ekspozycja w Polsce pokazująca ekosystem rzeczny. 26 października 2014 roku otwarto Afrykarium.
Roczna liczba zwiedzających w 2013 - 2014 wynosiła około 600 tysięcy osób.
We wrześniu 2015 w ogrodzie zoologicznym doszło do śmiertelnego wypadku, kiedy to tygrys sumatrzański zaatakował opiekuna sprzątającego wybieg.
Sprowadzono nowe i rzadkie gatunki zwierząt m.in.:
ssaki
- mrównik, koczkodan górski, talapoin północny, żyrafa siatkowana, kanczyl filipiński, kuna żółtogardła, tygrys sumatrzański, mangusta wąskosmuga, lemur alaotrański, polatucha olbrzymia, sajmiri, magot, kama, lew angolański, arui libijskie, takin mishmi, daniel mezopotamski, jeleń Alfreda, wielko mysz filipińska, jelarang, mundżak indyjski, nosorożec indyjski, hulman, jelonek czubaty, kotik afrykański, urson, stepojeż uszaty, gundia, okapi leśne, gibon białopoliczkowy, gibon czapnik, pekari Wagnera, kolczatka australijska
- żuraw mandżurski, żuraw rajski, szpak balijski, kaczka madagaskarska, bajkałówka, papuzica duża, nandu plamiste, tukan czerwonodzioby, zeberka timorska, nierozłączka czarnolica, kraska zwyczajna, epoletówka, ara szafirowa, syczek filipiński, toko nosaty
- żółw słoniowy, żółw MacCorna, żółw świątynny, wąż mangrowy, waran czarny, jajożer, kameleon Mellera, terekaj
Sukcesy hodowlane
W 1897 roku we Wrocławiu urodził się tapir malajski. Był to pierwszy tapir narodzony w historii ogrodów zoologicznych.16 sierpnia 2010 r. urodził się samiec hipopotama karłowatego. Jest to drugi potomek Elpuni (przywieziona z Krakowa) i Carlosa (przywieziony z Paryża). Pierwszym była Psotka urodzona 7 czerwca 2009. Kolejne młode wrocławskiej pary hipopotamów karłowatych - samiczka Luna, przyszła na świat 8 października 2012 r.. Na początku 2012 roku we wrocławskim ogrodzie zoologicznym wykluł się syczek filipiński. Jest to pierwszy na świecie przychówek tego gatunku uzyskany poza Filipinami.
Hodowla żyraf siatkowanych we Wrocławskim Ogrodzie zoologicznym rozwija się bardzo dobrze. Młode stado (samiec i 3 samice) doczekało się już 4 potomstwa. W kwietniu 2012 r. przyszła na świat samica Nzuri - pierwszy urodzony w Polsce przedstawiciel tego podgatunku żyrafy. W 2013 r. grupa powiększyła się o 3 osobniki urodzone w okresie od sierpnia do grudnia: samicę Subirę, samca Iroko i samca Nino.
Nowe obiekty
- wybieg dla niedźwiedzi brunatnych - największy obiekt tego typu w Polsce, zajmujący powierzchnię ok. 1,2 ha
- wybiegi dla rysi i żbików - otwarte w 2012, mieszczą się w europejskiej części zoo
- fokarium - basen o pojemności prawie 1000 m³ z nowoczesnym systemem filtracji i panelami akrylowymi umożliwiającymi widok podwodny
- Pawilon Terai - budynek z wybiegami zewnętrznymi i klatką zamieszkiwany przez nosorożce indyjskie, gibony czapniki, mundżaki i jelarangi
- Pawilon Madagaskaru - pawilon z halą wolnych lotów i ekspozycją nocną będący domem dla fauny i flory Madagaskaru (m.in. lemury wari rude, lemury alaotrańskie, lemurki myszate, tenreki zwyczajne)
- Tajemnice Sahary - budynek, w którym eksponowane są zwierzęta z największej pustyni świata (m.in. dromedary, fenki, stepojeże uszate, gundie, oryksy szablorogie, perlice sępie, arui libijskie)
- Pagoda Gibonów - oddany w 2008 pawilon jest zajmowany przez parę gibonów białopoliczkowych i kanczyle filipińskie
- Pawilon Sajmiri - wyremontowany budynek starej przepompowni zamieszkuje grupa sajmiri wiewiórczych - małych małp z Ameryki Południowej; Pawilon Sajmiri i Pagoda Gibonów połączone są z wyspami będącymi zewnętrznymi wybiegami dla naczelnych
- terrarium - budynek powstał już w 1885 r., ale w jego wnętrzu stale zachodzą zmiany; najbardziej charakterystyczne z nich to powstanie Varzei - terrarium przedstawiającego zalany las Amazonii (2012) oraz motylarni (2008)
- Rancho - przedłużenie dziecińca zwierzęcego zamieszkiwane przez kuce szetlandzkie, haflingery i osły Poitou
- Pawilon okapi i świń rzecznych - budynek z trzema wybiegami zewnętrznymi i zimową biegalnią dla okapi oraz wybiegiem zewnętrznym dla świń rzecznych
- Odrarium
- Afrykarium - kompleks budynków wraz z oceanarium prezentujący zwierzęta Afryki
Genialny wpis...
OdpowiedzUsuń