poniedziałek, 1 października 2018

1.10.2018

Dziś jest Światowy Dzień Habitatu
Habitat tradycyjnie oznaczał środowisko, w którym osobniki danego gatunku znajdują dogodne warunki do życia. Jako że przedstawiciele gatunku homo sapiens stanowią wyjątkowo liczną i ceniącą wygodę grupę, termin ten dziś odnosi się również do otoczenia zamieszkiwanego przez ludzi, w szczególności do miast. Środowiska zubranizowane zamieszkuje już ponad połowa ludzkości, dlatego od 1986 roku z inicjatywy ONZ w pierwszy poniedziałek października obchodzony jest Dzień Habitatu, który ma na celu promowanie rozwoju obszarów miejskich tak, by nie tylko umożliwiały mieszkańcom zapewnienie podstawowych potrzeb, ale również komfortowe życie. Do 2030 roku 60% osób zamieszkujących miasta będzie miało mniej niż 18 lat, co wiąże się z dużymi wyzwaniami w sektorze edukacji. Nie mniej ważną kwestią jest problem ubóstwa – ponad 20% mieszkańców miast żyje obecnie w slumsach lub dzikich osadach. ONZ zwraca również uwagę na wpływ miast na problem zmian klimatu – to właśnie w wielkich metropoliach powstaje najwięcej śmieci i zanieczyszczeń. Największym miastem na świecie jest obecnie Mumbaj, liczący 14 mln mieszkańców. Biorąc pod uwagę całe aglomeracje miejskie, wraz z obszarami podmiejskimi, rekordzistą jest Tokio, wokół którego skupiło się prawie 35 milionów osób.


Dziś jest Światowy Dzień Mieszkalnictwa

To święto ma na celu zwrócić uwagę na problemy mieszkaniowe, sytuację różnych miast a także uczyć odpowiedzialności za okolicę, w której żyjemy. World Habitat Day obchodzimy od 1986 roku .
 
 
 
 
 
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu

Po raz pierwszy Światowy Dzień Wegetarianizmu obchodziliśmy 22 listopada 1977 roku. Wegetarianie od dawna więc próbują przekonać innych, że świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa przynosi wiele korzyści. Dziś warto ich posłuchać i spróbować wegetariańskiego jedzenia, może nam się spodoba?
 
 
 

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Celem święta jest przełamanie różnych stereotypów dotyczących ludzi starszych i starzenia się, a także wyeliminowanie dyskryminacji seniorów w pracy, placówkach medycznych itp. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych uchwaliło 14 grudnia 1990 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ.
 
 
 
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Muzyki

Globalne święto muzyki zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta Yehudiego Menuhina. Dziś z tej okazji odbędzie się wiele ciekawych koncertów i wydarzeń muzycznych. Warto wziąć udział w którymś z nich.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz