środa, 10 października 2018

10.10.2018Dziś jest Europejski Dzień Przeciw Karze Śmierci

To święto, które nie tylko ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Tak jak kara śmierci. Europejski Dzień Przeciwko Karze Śmierci jest okazją dla tych pierwszych by zaprotestować przeciw krajom, w których wykonywane są wyroki śmierci.

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Ograniczania Klęsk Żywiołowych

Dzień ustanowiony przez ONZ w 1989 roku, obchodzony w drugą środę października. Inicjatywa ma zachęcać rządy i społeczeństwa do wspólnego działania na rzecz ochrony przed skutkami klęsk żywiołowych. Promowane są również kampanie mające na celu uświadamianie zagrożeń związanych z nieobliczalnym działaniem natury. Każdego roku 25 milionów ludzi zostaje dotkniętych w mniejszym lub większym stopniu skutkami katastrof naturalnych, takich jak powodzie, trzęsienia ziemi, huragany czy susza. Pomimo ogromnego postępu cywilizacyjnego od czasów erupcji Wezuwiusza czy Etny, w dalszym ciągu ludzkość pozostaje w dużej mierze bezbronna wobec siły żywiołów. W 2004 roku tsunami wywołane przez wyjątkowo silne trzęsienie ziemi w Azji zabiło ponad 200 tysięcy osób, pozostawiając miliony bez dachu nad głową. Czasami jednak dochodzi do tragedii, których można było uniknąć – wystarczy spojrzeć na historię powodzi na terenie Polski. Od 1997 roku, kiedy kraj nawiedziła tzw. „powódź stulecia”, w wielu miejscach nie podjęto żadnych działań w celu zapobiegnięcia kolejnym powodziom, które w ostatniej dekadzie pojawiają się właściwie regularnie. Tymczasem walka ze skutkami zaistniałych tragedii jest o wiele bardziej kosztowna niż stopniowe działania zapobiegawcze. Coraz częściej za nieprzewidywalne zachowania pogodowe obwiniany jest człowiek i jego szkodliwa działalność wpływająca na zmianę klimatu. Zmian tych nie da się odwrócić, ale da się spowolnić. Niezbędna do tego jest jednak globalna świadomość i wspólne działanie, nie tylko ustawodawcze, ale przede wszystkim codzienna postawa każdego z mieszkańców trzeciej planety od Słońca.

Dziś jest Światowy Dzień Owsianki

Światowy Dzień Owsianki to pomysł szkockiej organizacji charytatywnej Mary’s Meals, która pomaga najbiedniejszych dzieciom i sierotom. Święto jest okazją, by spróbować owsianki w nowej dla siebie odsłonie. W wielu krajach z tej okazji odbywają się imprezy tematyczne, np. mistrzostwa w przyrządzaniu z owsianki.

Dziś jest Światowy Dzień Drzewa

To święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnika przyrody. Zaapelował on do rodaków, by 10 kwietnia posadzili drzewa. Dziś Arbor Day to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz