22 września WWF obchodzi Światowy Dzień Nosorożca
Na świecie występuje obecnie jedynie 5 gatunków nosorożców, przy czym aż 3 z nich są krytycznie zagrożone wyginięciem. WWF postanowił każdego roku przypominać o tym całemu światu, ustanawiając święto tych zwierząt. W 2011 obchodzimy ten dzień po raz drugi. Celebrowanie 22 września ma dwa cele: jest gestem wdzięczności wobec tych osób, które pomagają ocalić gatunek, często narażając swoje życie, a także ma uświadamiać ludziom, jak niepewna jest przyszłość nosorożca, jeśli nie podejmiemy działań od zaraz.
Nosorożce wędrowały kiedyś po terenach Eurazji i Afryki,
znane były wczesnym Europejczykom, którzy uwiecznili je na malowidłach w
jaskiniach. Na przestrzeni wieków nosorożce wciąż powszechnie
występowały na afrykańskich sawannach oraz w tropikalnych lasach Azji.
Niestety, na skutek niszczenia środowiska oraz
intensywnych polowań, które miały miejsce na początku XX w., populacja
tych zwierząt spadła. Obecnie nosorożec czarny, zamieszkujący Afrykę, a
także nosorożec jawajski i nosorożec sumatrzański są krytycznie
zagrożone wyginięciem. Populacje dwóch pozostałych gatunków (nosorożec
indyjski i nosorożec biały) rosną, mimo to gatunki również znajdują się
na Czerwonej Liście IUCN (Światowa Unia Ochrony Przyrody).
Największymi zagrożeniami dla przetrwania nosorożców są: zapotrzebowanie na ich róg, stosowany w tradycyjnej medycynie azjatyckiej oraz utrata i niszczenie środowiska naturalnego.
WWF jest jedną z kilku organizacji próbującą walczyć z
tymi zagrożeniami na wszelkie sposoby: wzmacniając obszary chronione w
Afryce i Azji, walcząc o powstrzymanie nielegalnego handlu drewnem (który przyczynia się do niszczenia ich siedlisk) oraz nielegalnego handlu rogiem nosorożca.
Pozyskiwanie rogu nosorożca, stosowanego w tradycyjnej medycynie
azjatyckiej, jest głównym zagrożeniem dla gatunku. Odbiorcą są przede
wszystkim Chiny, Tajwan i Korea Południowa. Mimo że, międzynarodowy
handel rogiem nosorożca jest zabroniony zgodnie z postanowieniami
Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), to popyt wciąż jest bardzo wysoki.
Dzieje się tak, mimo że nauka nie dowiodła ich skuteczności w leczeniu
chorób. Róg nosorożca składa się bowiem z keratyny, a więc budulca
naszych włosów czy paznokci, więc równie dobrze moglibyśmy uwierzyć w
uzdrawiającą moc innych tworów naskórka.Wszystkie gatunki nosorożca zostały umieszczone w załączniku I Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) w 1997 roku, co oznacza zakaz międzynarodowego handlu nosorożcami i produktami z nich wykonanymi, jednak w niewielkim stopniu ograniczyło to masowe kłusownictwo w Afryce.
Kluczowe dla ochrony nosorożców obszary są w coraz większym stopniu izolowane poprzez wycinanie lasów, ekspansję rolnictwa, osiedlanie się ludzi, budowę dróg i innych barier. Dotyczy to przede wszystkim Indii i południowowschodniej Azji.
Są też optymistyczne informacje: populacje południowego nosorożca białego i nosorożca indyjskiego w skutecznie chronionych rezerwatach mają się bardzo dobrze, a ich liczba rośnie. Liczba czarnych nosorożców w ciągu ostatnich 10 lat również wzrosła, jednakże całkowita populacja wciąż jest jedynie ułamkiem populacji sprzed 50 lat.
Południowoafrykańskie nosorożce są wciąż narażone na ataki kłusowników, którzy zaopatrują azjatycki rynek w rogi nosorożca. Kłusownicy, którzy polują na nosorożce, są w tej chwili bardzo dobrze uzbrojonymi, wyposażonymi w nowoczesne technologie, międzynarodowymi przestępcami. W tym roku z ich rąk zginęło już około 300 nosorożców.
Dzień Nosorożca w 2011 roku - jak Ty możesz pomóc?
Przede wszystkim pomóż nam promować ten niezwykle ważny dla egzystencji nosorożca dzień, by zwrócić uwagę na poważny problem jakim jest jego wymieranie. Dzieląc się tą informacją ze swoimi znajomymi i zachęcając ich do tego samego, pokażesz swoje zaangażowanie.
Jeśli kiedykolwiek zetkniesz się w Polsce z produktami, które w swoim składzie zawierają róg nosorożca (lub inne części zagrożonych gatunków), koniecznie zgłoś się do wydziału do walki z przestępczością gospodarczą lub do WWF Polska! Nie kupuj takich produktów, w kraju ani poza Polską. Grozi za to kara grzywny i pozbawienia wolności.
Wypełnij ekologiczny dekalog i zakomunikuj wszystkim, że nieobojętny Tobie jest dalszy los nosorożca!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz