niedziela, 30 września 2018

30.09.2018

Dziś jest Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca to inicjatywa Światowej Federacji Serca przy wsparciu oraz Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF-u. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia. Na świecie obchody organizowane są od 2000 roku, w naszym kraju pomysł przyjął się dwa lata później. Wydarzenie organizuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

30.09.2018

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Święto obchodzone od 1958 roku w ostatnią niedzielę września. Niedługo później dzień ten został rozszerzony do całego tygodnia. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi polityków, władz i społeczeństwa na osiągnięcia osób głuchych oraz na problemy, z jakimi na co dzień się spotykają. Organizacje i społeczności zrzeszające osoby niesłyszące zachęcane są do organizowania rozmaitych akcji budujących zrozumienie i poczucie solidarności oraz promujących równouprawnienie.

30.09.2018



Dziś jest Dzień Chłopaka

Nowości kinowe

Witam was kochani dziś chciała bym wam przedstawić nowości kinowe . Sama się zastanawiam na co się wybrać .😊

-"Kler" Wojciecha Smarzowskiego

   

Opis filmu:

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech  katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce... Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.


-"Kamredyner" Reżyserii Filipa Bajona

Opis filmu

Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość.

Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię.

Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

-"Zakonnica"
Reżyserii  Corina Hardy 

 

Opis filmu

Kiedy młoda zakonnica odbiera sobie życie w klasztorze w Rumunii, nękany zmorami z przeszłości ksiądz i nowicjuszka, która ma właśnie złożyć śluby zakonne, zostają wysłani przez Watykan, aby zbadać tę sprawę. Wspólnie odkrywają niechlubny sekret zakonu. Ryzykując nie tylko własnym życiem, ale też swą wiarą i duszami, stawiają czoła złowrogiej sile pod postacią tej samej demonicznej zakonnicy, która po raz pierwszy przerażała widzów w "Obecności 2". Natomiast opactwo staje się straszliwym polem walki toczącej się między żywymi i potępieńcami.

sobota, 29 września 2018

Płaszcze na nowy sezon – ciepło i styl w jednym.


Jeśli nie chcesz iść na kompromis między stylowym wyglądem a ciepłem w zimne dni, płaszcz jest rozwiązaniem dla ciebie.
Sięgający poniżej linii bioder otula sylwetkę, a jednocześnie podkreśla kobiece kształty. Wybraliśmy najmodniejsze modele na nowy sezon.
Dobrze dobrany płaszcz powinien się znaleźć w szafie każdej kobiety. Odpowiedni fason zatuszuje mankamenty sylwetki i wyeksponuje jej zalety. Warto zainwestować w wysokiej jakości model, który będzie służyć przez lata.

piątek, 28 września 2018

Po wypadku osiągnąłem więcej niż przed.. ;)



 14 lat temu, przed wypadkiem, Sebastian Luty był typowym yuppie.
Rozwijał firmę, podróżował, uprawiał sporty ekstremalne. Po wypadku utracił kontrolę nad ciałem, został sparaliżowany w 95 procentach. Jednak pasja do życia pozostała. Dziś Sebastian ściga się samochodem wyścigowym, prowadzi fundację i pokazuje, że niemożliwe nie istnieje.

28.09.2018

Dziś jest Światowy Dzień Wścieklizny

Pierwszy Światowy Dzień Wścieklizny zorganizowano w Atlancie, 8 września 2007 roku. Dziś to akcja znana na całym świecie, a jej celem jest podnoszenie świadomości na temat efektów tej choroby u zwierząt i ludzi oraz propagowanie wiedzy na temat jej zapobiegania i eliminowania.

czwartek, 27 września 2018

27.09.2018

Dziś jest Światowy Dzień Morza

Światowy Dzień Morza ma na celu uświadamianie społeczeństwa i rządów, jak ważna jest ochrona środowiska morskiego. Data obchodów upamiętnia rocznicę podpisania Konwencji, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską.



Dziś jest Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

27 września 1939 roku w okupowanej Warszawie powołano organizację konspiracyjną Służba Zwycięstwu Polski. To zapoczątkowało powstanie Polskiego Państwa Podziemnego - fenomenu w dziejach nie tylko II wojny światowej.

środa, 26 września 2018

Magiczne sposoby na to, żeby lepiej wyglądać. Coś dla kobiet. ;)

Kilka kropli wybranych olejków dodajemy do balsamów do ciała, szamponów, kremów czy odżywek od włosów.

26.09.2018

Dziś jest Światowy Dzień Królika

Smutny króliczy los
Celem święta jest zwrócenie uwagi na los tych małych futrzaków i zapewnienie im ochrony przed ludźmi. Króliki są bowiem obiektem polowań, tresuje się na nich psy, przeprowadza eksperymenty medyczne, testuje kosmetyki. Są hodowane a następnie zabijane dla celów spożywczych i dla futra. Hodowcy narażają samice na zbyt częste ciąże, które prowadzą do wyniszczenia organizmu. Innym podłym procederem jest zbyt wczesne zabieranie matkom młodych. Jakby tego było mało, króliki często są przetrzymywane w fatalnych warunkach, w ciasnych klatkach. Trudno znaleźć wytłumaczenie, dlaczego człowiek tak znęca się nad tymi zwierzętami. Na szczęście jest Światowy Dzień Królika, którego celem jest ukrócenie tego zjawiska.

26.09.2018

Dziś jest Ogólnopolski Dzień Aptekarza
Święto Aptekarzy obchodzimy w dniu imienin św. Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy. Święto jest dobrą okazją do tego, by odznaczyć zasłużonych przedstawicieli tego zawodu.

wtorek, 25 września 2018

25.09.2018

Dziś jest Światowy Dzień Farmaceuty 



Światowy Dzień Farmaceuty obchodzony jest od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Farmaceutów Tureckich. Data obchodów upamiętnia powstanie Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej 25 września 1912 roku. Celem święta jest pokazanie pozytywnego wpływu farmaceutów na nasze zdrowie.

niedziela, 23 września 2018

Dzień Spadającego Liścia. 23.09.2018 Pierwszy dzien jesieni. ;)

Pomysłodawcą Dnia Spadającego Liścia jest Jerzy Szewczyk, który słusznie zauważył, że jesienią brakuje wesołych, optymistycznych świąt, jak choćby wiosną.

sobota, 22 września 2018

22.09.2018

Dziś jest Światowy Dzień bez Samochodu


Kiedy w 1886 roku w Niemczech powstał pierwszy automobil, zaprojektowany przez Karla Benza, nikt nie przypuszczał, że niewiele ponad 100 lat później po całym globie jeździć będzie miliard aut. Choć samochód bezsprzecznie zrewolucjonizował świat, przy okazji również nieco go zatkał. W najbardziej zakorkowanych miastach, na przykład w Nowym Jorku, kierowcy tracą co roku średnio 57 godzin, czyli ponad dwie doby, stojąc w korkach. W Warszawie w godzinach szczytu średnia prędkość przemieszczania się pojazdów to 23 km/h. To wiąże się oczywiście nie tylko ze stratą czasu, ale również paliwa, a co za tym idzie – pieniędzy.

22.09.2018

Dziś jest Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy

22.09.2018

22 września WWF obchodzi Światowy Dzień Nosorożca

środa, 19 września 2018

19.09.2018

Dziś jest Dzień Pracowników Służby BHP

Niekiedy pracownicy się na nich denerwują, np. kiedy zwrócą uwagę za brak kasku. Prawda jest jednak taka, że dzięki ich wiedzy mamy większe szanse, by uniknąć wypadku w pracy.

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat

Pomysłodawcami Międzynarodowego Dnia Mówienia jak Pirat są Amerykanie John Bauer i Mark Summers. To żartobliwe święto ma na celu przekonanie społeczeństwa, by spojrzeli łaskawszym okiem na piratów. Dziś warto przebrać się w zbójeckie ciuchy, zasłonić jedno oko przepaską a znajomych witać marynarskim Ahoj!

Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk

Ustanowienie Dnia Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk ma na celu przypominanie krajom unijnym o ich obowiązkach wobec przyrody.
Termin siedliska przyrodniczego wprowadzony został przez Unię Europejską w związku z Programem Natura 2000. Obszary te wraz z występującą na nich dziką florą i fauną obchodzą swoje święto 19 września.

wtorek, 18 września 2018

18.09.2018

Międzynarodowy Dzień Geologa

18 IX Dzień Geologa. Geologia jest nauką o Ziemi. Jej głównym przedmiotem badań jest budowa, skład, historia skorupy ziemskiej oraz wszelkie procesy, które zachodzą w jej obrębie.
Tak więc geologia zajmuje się poznawaniem Ziemi jak i jej najbliższego otoczenia. W geologii wyróżniamy szereg dziedzin i działów. Geologia podstawowa dzieli się na:

poniedziałek, 17 września 2018

Światowy Dzień Sybiraka

17 września (w rocznicę napaści rosyjskiej na Polskę) w Szymbarku odbywa się zjazd Sybiraków z całego świata. Jest to okazja do wspólnych rozmów, jak i przypominania losów zesłańców.

czwartek, 13 września 2018

13.09.2018

Dziś jest Dzień Programisty
Obchodzony w 256. dzień roku, czyli 13 września (lub 12 w rok przestępny). Liczba 256 nie jest przypadkowa – symbolizuje ona wszystkie możliwe wartości bajta w 8-bitowej postaci, znanej wszystkim programistom. Pomysł tego święta zrodził się w 2002 roku w głowie rosyjskiego twórcy stron internetowych, Valentina Balta, który rozpoczął zbieranie podpisów pod petycją skierowaną do rządu rosyjskiego o oficjalnie ustanowienie Dnia Programisty. I stało się, 11 września 2009 prezydent Miedwiediew podpisał stosowny dekret o nowym święcie zawodowym. W międzyczasie pojawił się również Międzynarodowy Dzień Programisty, obchodzony w wielu miejscach na świecie 7 stycznia.

środa, 12 września 2018

Wołyń recenzja

Jest rok 1939, wojna z Niemcem wisi w powietrzu, ale tak naprawdę to mało kto w nią wierzy. Są ważniejsze sprawy na głowie, trzeba córkę za mąż wydać, znaleźć gospodynię na swoje morgi i takie tam. Jesteśmy na Wołyniu zamieszkałym przez obywateli pochodzenia polskiego, ukraińskiego i Żydów. Właśnie trwa polsko-ukraińskie wesele, na którym wszyscy dobrze się bawią i nic nie wskazuje na to, że między sąsiadami źle się dzieje. No czasem ktoś przebąkuje o wielkiej krzywdzie, jaka Ukraińcom dzieje się z powodu bogatych Lachów, ale generalnie każdy ma swoje do roboty i patrzy na siebie, od czasu do czasu tylko wyzywając żydowskiego sąsiada. Tymczasem siostra panny młodej Zosia (Michalina Łabacz wygrała na festiwalu w Gdyni nagrodę za debiut roku, ale jakaś wielka rola to nie była) potajemnie podkochuje się w ukraińskim chłopaku i właśnie ma oznajmić rodzicom, że mają się ku sobie. Rodzice mają jednak inne plany. Właśnie za parę morg, krowę i kunia i sprzedali Zośkę bogatemu gospodarzowi (Arkadiusz Jakubik). Ten jest wdowcem z dwójką dzieci i potrzebuje żony do pomocy przy żniwach. Zośka nie ma nic do gadania. Poślubia Skibę, a w międzyczasie niemce atakują Polskę z jednej strony, a ruskie z drugiej. Sytuacja Polaków zamieszkujących Wołyń staje się nie do pozazdroszczenia. Ruski okupant w swoim stylu przystępuje do rusyfikacji polskich terenów, a Ukraińcy czują się coraz pewniej w drodze do przywrócenia sprawiedliwego według nich porządku rzeczy. Utworzoną właśnie Ukraińską Socjalistyczną Republikę Radziecką trzeba oczyścić z niepotrzebnych do szczęścia mieszkańców.

poniedziałek, 10 września 2018

Dziś jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Życie ludzkie jest największą wartością.
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom jest inicjatywą, mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska samobójstw, ich przyczyn psychologicznych i socjologicznych. Samobójstwo jest niezwykle trudnym tematem, co nie oznacza, że wolno go pomijać. Niestety obecnie w Polsce nadal często bywa przemilczany.

niedziela, 9 września 2018

09.09.2018

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Urody
Już od starożytności ludzie głowili się nad tym aby wynaleźć specyfiki zachowujące urodę i zdrowy wygląd. Uroda jest nadal jednym z najważniejszych atutów, zwłaszcza wśród pań. Nie wolno mylić jej z urokiem osobistym. Jeśli chodzi o urodę to jej mianem określa się ładne cechy wyglądu, zaś urok osobisty to pojęcie o wiele szersze, do którego zalicza się również charakter. Choć powoli to się zmienia to w Polsce i tak nadal określenie urody kojarzy się z kobietą. Zatem nasuwa się pytanie: czy panowie nie powinni też dbać o urodę? Coraz więcej zakładów kosmetycznych czy SPA w swoich ofertach ma również zabiegi dla panów. Panie zwracają dużą uwagę na mężczyzn umiejących zadbać, właśnie o urodę. Dzień urody jest okazją dla świętowania dla wszystkich osób zajmujących się zawodowo dbaniem o urodę innych jak i dla każdego. Warto, dziś dać ciału odczuć to świętowanie i pozwolić sobie na maseczkę, masaż, nową fryzurę czy relaksującą kąpiel.

sobota, 8 września 2018

Seria ,,Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Katarzyna Bonda ;)

"Cztery żywioły Saszy Załuskiej" to cykl o śledztwach, w których bierze udział profilerka Sasza Załuska. Rozwiąż wraz z nią kryminalne zagadki!
Cztery książki i cztery kolejne zagadki. Z każdą z nich ma styczność twórczyni portretów psychologicznych, Sasza Załuska. Cykl składa się z tomów: "Pochłaniacz", "Okularnik", "Lampiony" i "Czerwony Pająk".

Autobiografia o Królowej Powieści Kryminalnych. ;)

Katarzyna Bonda 

Katarzyna Bonda (ur. 26 sierpnia 1977 w Białymstoku) – polska dziennikarka i scenarzystka białoruskiego pochodzenia, pisarka, autorka bestsellerowych powieści kryminalnych. 

 

Życiorys

Urodziła się w 1977 w Białymstoku, wychowała w Hajnówce, w rodzinie o korzeniach białoruskich.
W Hajnówce ukończyła szkołę podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. W czasie nauki w szkole średniej zainteresowała się dziennikarstwem i w następnych latach pisała do lokalnych czasopism. Od 5. roku życia do końca liceum uczyła się gry na fortepianie. W latach 1998–2004 studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła też studia na kierunku scenopisarstwo w PWSFTviT. Następnie przez 12 lat pracowała jako dziennikarka w redakcjach, m.in.: „Super Expressu”, „Newsweeka”, „Wprost”, TVP S.A., „Miesięcznika Zdrowie”, „Naj”, „Expressu Wieczornego” i „Kuriera Podlaskiego”. Wykłada w szkole kreatywnego pisania w Warszawie, a także utworzyła własną szkołę i portal o pisaniu.
W 2007 zadebiutowała powieścią kryminalną Sprawa Niny Frank, która zdobyła uznanie i została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru, a przez wydawnictwo Media Express została wyróżniona nagrodą Debiut Roku. Okularnik zdobył tytuł Bestsellera Empiku 2015 w kategorii literatura polska.
Do polskiej powieści kryminalnej autorka wprowadziła nowy typ detektywa, którym jest psycholog policyjny Hubert Meyer. Postać ta występuje w powieściach: Sprawa Niny Frank (2007), Tylko martwi nie kłamią (2010) i Florystce (2012) oraz epizodycznie w Okularniku (2015). Napisała także dokumenty kryminalne Polskie morderczynie (2008) i Zbrodnia niedoskonała (2009, z Bogdanem Lachem).
Była związana z fotografem Piotrem Sadurskim, z którym ma córkę Ninę, a następnie z literaturoznawcą i pisarzem Mariuszem Czubajem.
Mieszka w Warszawie.

Twórczość

Seria: Hubert Meyer – psycholog śledczy

  • Sprawa Niny Frank (2007)
  • Tylko martwi nie kłamią (2010)
  • Dziewiąta runa (2011), zmienione wydanie Sprawy Niny Frank
  • Florystka (2012)

Seria: Cztery żywioły Saszy Załuskiej (tetralogia kryminalna)

  • Pochłaniacz POWIETRZE (2014)
  • Okularnik ZIEMIA (2015)
  • Lampiony OGIEŃ (28.09.2016)
  • Czerwony pająk WODA (23.05.2018)

Pozostałe

  • Polskie morderczynie (2008)
  • Zbrodnia niedoskonała (2008)
  • Cicha 5 (2014). Opracowanie zbiorowe
  • Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania (2015) ​
  • NieObcy (2015). Opracowanie zbiorowe

Książki ;)

1) Kiedyś Cię odnajdę

Weronika w wieku dziewiętnastu lat przeżyła koszmar – jej matka została brutalnie zgwałcona i zamordowana we własnym mieszkaniu. Sprawcy nigdy nie odnaleziono, a policja umorzyła sprawę.

Dziesięć lat później historia się powtarza – Olga, najlepsza przyjaciółka Weroniki, która kiedyś pomogła dziewczynie pozbierać się po tragedii, również ginie w podobnych okolicznościach. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policjant z wydziału zabójstw, Szymon Pawelec. Weronika, zaniepokojona brakiem postępów, postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Podejrzewa, że za morderstwem stoi jeden z byłych współpracowników Olgi, Piotr, który rzekomo miał romans ze zmarłą dziewczyną. Nika zatrudnia się w szkole, w której przed śmiercią Olga piastowała stanowisko pedagoga. Aby rozwiązać tajemnicę, dziewczyna będzie musiała podjąć współpracę z Szymonem.

8.09.2018

1) Dziś jest Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji

Edukacja należy do podstawowych narzędzi budowania każdego społeczeństwa. W biednych państwach jest to jednak duży problem, dlatego w ramach programów walki z analfabetyzmem corocznie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji.

8.09.2018

1) Dziś jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

 Obchodzony w drugą sobotę września – ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli. Organizatorzy upatrują szczególną rolę w szkoleniu młodych osób, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków.

piątek, 7 września 2018

Film "Pamiętnik" recenzja

"Pamiętnik" jest filmem, który jako jeden z nielicznych głęboko mnie poruszył i pozwolił coś sobie uświadomić. Pokazuje, że prawdziwa miłość istnieje, co więcej - jest w stanie przetrwać i pokonać wszystko. Historia o dwóch nastolatkach, z zupełnie innych środowisk, o kompletnie różnych perspektywach, którzy zakochują się w sobie bez pamięci pewnego lata 1940 roku, może była już tematem wielu produkcji. Ale tutaj ta historia opowiedziana jest prawdziwie, nie brakuje w niej ani romantyzmu, ani cierpień, ani nienawiści. Wszystko to splata się w życiu Noaha Calhouna (Ryan Gosling) i Allie Hamilton (Rachel McAdams), którzy mimo wszystko postanawiają być razem. Pomimo brutalnego rozstania żadne z nich nie może zapomnieć o drugim i chociaż los na wszelkie możliwe sposoby próbuje ich rozdzielić, przeznaczenie bierze górę i zakochani znowu się spotykają... Tym razem jednak wszystko okazuje się o wiele trudniejsze niż tamtego lata. 

W pogoni za szczęciem recenzja

Biednemu zawsze wiatr w oczy: to przysłowie właściwie streszcza przejmujący film Gabriele Muccino o przeszkodach, jakie życie stawia na drodze ledwo wiążącemu koniec z końcem Chrisowi Gardnerowi (postać autentyczna, gra ją Will Smith), który całe dnie spędza „w pogoni za szczęściem”, czyli stałą, dobrze płatną pracą. Chce zapewnić kilkuletniemu synowi choćby minimum godnej egzystencji.

środa, 5 września 2018

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności


Międzynarodowy Dzień Dobroczynności obchodzony jest w rocznicę śmierci Matki Teresy. Święto ma zwrócić uwagę na znaczenie pomocy humanitarnej oraz organizacji charytatywnych i wolontariackich.

niedziela, 2 września 2018

2.09.2018

Dziś jest Dzień Dużego Rozmiaru
Dzisiaj mamy święto “dużych” ciałek, krągłości, wypukłego brzuszka, obfitych udek, ponadwymiarowych biustów, wielkich stópek i pulchnej pupci.