"Krucha jak lód" to klasyczne wyciskacze łez. Jej ekranizacja z powodzeniem mogłaby się pojawić w telewizji, w cyklu "Okruchy życia" czy podobnym. Historia opowiedziana w powieści Picoult przypomina scenariusz amerykańskiego filmu. Nie chodzi mi jednak o poruszany temat, bo ten nie jest banalny ani głupi (a to często mamy na myśli mówiąc o amerykańskim stylu filmowym - uproszczenia, efekty specjalne i nic więcej), ale o sposób przedstawiania wydarzeń. Czyli tak, żeby poruszyć dogłębnie, żeby płakać razem z bohaterami, lub nad bohaterami. Klasyczne katharsis? Nie do końca. Momentami nieco patetyczne i przegadane, co psuje efekt.
Ale tylko momentami, bo to w gruncie rzeczy bardzo ciekawa lektura.Główna bohaterką powieści jest 6-letnia dziewczynka o imieniu Willow, która urodziła się z ciężką genetyczną chorobą - wrodzoną łamliwością kości. Opieka nad takim dzieckiem jest bardzo wyczerpująca, nie tylko fizycznie i finansowo, ale przede wszystkim psychicznie. W przypadku Willow prawie każdy upadek kończy się złamaniem jakiejś kości, bandażem, gipsem czy operacją, a przede wszystkim ogromnym bólem.
Wyobraźmy sobie Charlotte - matkę, która opiekuje się tak kruchym dzieckiem. Matkę która bardzo je kocha i bez przerwy myśli o ewentualnych wypadkach; musi wyprzedzać fakty, przewidywać niebezpieczeństwo, nauczyć się podstaw pielęgniarstwa, umieć zadziałać na czas, zabandażować, założyć łupki, ocenić stan córki, zawieźć do szpitala, przypilnować personel szpitalny, który nigdy nie spotkał się z podobną chorobą i pomagając może jeszcze bardziej zaszkodzić. Matkę, która nawet przytulając swoją córeczkę musi się mieć na baczności, by jej czegoś nie złamać.Willow jest bardzo mądrym dzieckiem, niedostatki rozwoju fizycznego nadrabia szybkim rozwojem psychicznym, rozumie i umie dużo więcej niż dzieci w jej wieku. Czyta mając cztery lata, zna bardzo trudne słowa. Jej wypowiedzi są bardzo inteligentne.
Rodzina O’Keefe radzi sobie mimo przeciwności. Wydają się szczęśliwi, bowiem Willow wynagradza im cały trud (dziecko jest tak urocze, że każdy, kto choć raz z nią porozmawia, musi się w niej zakochać) Pewnego dnia kruchy, jak się okazuje, spokój rodzinny zostaje zburzony za sprawą adwokata, który sugeruje pozew z tytułu "niedobrego urodzenia". Otóż, można pozwać położnika Charlotte o to, że źle odczytał USG płodu lub celowo zataił niektóre informacje. Gdyby lekarz w porę poinformował pacjentkę o ciężkiej chorobie jej dziecka, ta mogłaby podjąć decyzje o aborcji. Charlotte nigdy nie myślała o aborcji chciała tego dziecka za wszelką cenę. Nagle zaczyna się jednak zastanawiać nad pozwem. Postanawia go złożyć wbrew wszystkim i wszystkiemu. Zdaje sobie sprawę, że oskarża swoją najlepsza przyjaciółkę, że wystawia na próbę swoje małżeństwo (jej mąż Sean jest przeciwny procesowi), a przede wszystkim daje wyraźny przekaz swoim dzieciom, że to, co niedoskonałe należy usuwać, że być może nie chciałaby ich urodzić, gdyby wiedziała...Matce chodzi jednak głównie o pieniądze z ubezpieczenia. Wie, że odszkodowania zasądzane w takich procesach idą w miliony dolarów. Dadzą jej możliwość kupienia córce najlepszego sprzętu rehabilitacyjnego, jaki będzie potrzebny, sfinansowania jej takiej szkoły i takiego życia, że będzie mogła przeżyć je prawie jak normalni ludzie. Czy warto jest wszystko zaryzykować w imię miłości do dziecka? Dodajmy, że miłości rozumianej w bardzo specyficzny sposób?.Matce chodzi jednak głównie o pieniądze z ubezpieczenia. Wie, że odszkodowania zasądzane w takich procesach idą w miliony dolarów. Dadzą jej możliwość kupienia córce najlepszego sprzętu rehabilitacyjnego, jaki będzie potrzebny, sfinansowania jej takiej szkoły i takiego życia, że będzie mogła przeżyć je prawie jak normalni ludzie. Czy warto jest wszystko zaryzykować w imię miłości do dziecka? Dodajmy, że miłości rozumianej w bardzo specyficzny sposób?
Życie bohaterów zmieni się całkowicie po rozpoczęciu tego procesu. Bo jego wynik nie jest już tu tak ważny jak przebieg i to, jak decyzja Charlotte wpływa na pozostałych bohaterów.
Na tę historię patrzymy z perspektywy kilku bohaterów. Zwracają się oni bezpośrednio do Willow. Przekazują wspomnienia. Ostatni rozdział należy do małej bohaterki.
Każda z części książki poprzedzona jest jakimś cytatem oraz przepisem cukierniczym. (Charlotte jest z zawodu cukiernikiem.) Każdy z przepisów opiera się na jakieś głównej czynności potrzebnej do jego wykonania, lub konkretnym etapie pieczenia: "hartowanie", "zakładanie masy", "pieczenie na ślepo", "karmelizacja", "antykrystalizacja", "wyrastanie ciasta", "pieczenie placka". Oczywiście każdy przepis i czynności w nim opisane mają metaforyczny związek z kolejnym etapem przedstawianych wydarzeń.
Historia opisana przez Jodi Picoult jest niewątpliwie pasjonująca, bohaterowie wyraziści, ciekawi. Książka ma wszelkie cechy bestsellera: opis przemian zachodzących w uczuciach bohaterów, poszukiwanie swojej tożsamości, próba ratowania rozpadającego się małżeństwa, ekscytujący proces sadowy, miłość, przyjaźń, zdrada, odrzucenie, dorastanie, choroba, cierpienie i obok tego tzw. zwyczajne życie, codzienne problemy, jak np. cieknące rury.
Ważnym elementem "Kruchej jak lód" jest jednak inny problem, który wiąże się bezpośrednio z amerykańskim systemem sądownictwa. Dlaczego takie procesy w ogóle są możliwe? Dlaczego o wiele łatwiej jest kłamać, że się kogoś nie kocha i chętnie by się go pozbyło, a potem otrzymać za to niebotyczną sumę pieniędzy, niż przyznać uczciwie, że potrzebne nam są środki na godziwe życie dla osoby z ciężkim upośledzeniem i z tego tytułu zawalczyć o nie z firmą ubezpieczeniową?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz