wtorek, 28 maja 2019

28.05.19

Dziś jest Dzień Amnesty International

28 maja 1961 roku Peter Berenson przeczytał w gazecie artykuł o dwóch studentkach z Portugalii, które aresztowano pod pretekstem wzniesienia toastu za wolność. To był impuls do powstania międzynarodowej organizacji pozarządowej Amnesty International, która do dziś zaciekle walczy o prawa człowieka. W rocznicę jej powstania warto szczególnie promować te ideę wśród znajomych.

Dziś jest Dzień Bez Prezerwatywy

Nie wiadomo, kto ustanowił 28 maja Dniem bez Prezerwatywy, wiadomo jednak, że jego czynne świętowanie może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Nie jest też do końca jasne, czy dzień ten ma symbolizować wstrzymanie się od współżycia w ogóle, czy po prostu współżycie bez antykoncepcji. Można przypuszczać, że pomysł takiej inicjatywy podsunęły środowiska prawicowe, które zgodnie z nauką Kościoła potępiają sztuczne metody ograniczania płodności. Pozytywnie o akcji wypowiadał się m.in. Tomasz Terlikowski, publicysta katolicki i redaktor naczelny portalu fronda.pl. Jedno jest pewne: od mniej więcej 300 lat, kiedy kondomy stały się powszechnie dostępne, na dzień bez prezerwatywy nie ma co liczyć. Początkowo wytwarzano je ze zwierzęcych wnętrzności czy też płótna, a pod koniec XIX wieku ruszyła masowa produkcja prezerwatyw lateksowych. Dziś każdego roku sprzedawanych jest na świecie ponad 5 miliardów sztuk. Co ciekawe, prezerwatywy to nie tylko zabezpieczenie przed AIDS i innymi groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową – podczas II wojny światowej żołnierze alianccy zakładali kondomy na lufy karabinów, aby osłonić je przed słoną wodą podczas przybrzeżnych desantów.

Dziś jest Europejski Dzień Sąsiada

Święto obchodzone od 2000 roku w ostatni wtorek maja. Dzień Sąsiada ustanowiony został z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Jak twierdzą organizatorzy, w całej Europie osłabiają się więzi społeczne, a rosnący indywidualizm prowadzi do coraz częstszego wycofania ludzi z lokalnego życia. Dlatego warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać bliżej. Dzień Sąsiada ma więc na celu zjednoczenie Europy nie tylko na poziomie międzynarodowym, ale również tym codziennym – lokalnym. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku w polskich wsiach panował obyczaj tak zwanej „tłoki”, czyli sąsiedzkiej pomocy. Jeśli któryś z gospodarzy nie mógł sam wykonać danej pracy na czas, solidarnie pomagała mu cała wieś. Towarzyszył temu swoisty rytuał, łącznie z poczęstunkiem muzyką i tańcami. W miastach rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej – czasami w jednym bloku mieszka więcej osób niż w małej wsi, a wiele z nich widuje się niezwykle rzadko. Dlatego w obchodach Dnia Sąsiada w Polsce bierze coraz więcej miast, które rozumieją potrzebę integracji i korzystając z wiosennej majowej pogody, organizują festyny, koncerty i konkursy dla całych dzielnic i osiedli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz