piątek, 31 sierpnia 2018

31.08.2018

Dziś jest Dzień Blogów
Najbardziej znanym prekursorem blogerów był prawdopodobnie Doogie Howser, genialny nastoletni lekarz z popularnego serialu telewizyjnego, który każdego wieczora notował na swoim IBM-ie krótką refleksję na temat ważnych zdarzeń minionego dnia. Musiało jednak minąć około 10 lat, by internetowi pisarze pod koniec lat 90. mogli w prosty sposób publikować takie notatki w Internecie, w formach weblogów, które wkrótce ochrzczone zostały po prostu blogami. W ciągu kolejnej dekady blogi ewoluowały – nie były już tylko publicznymi pamiętnikami dla znajomych. W świecie artystów, polityków czy dziennikarzy stały się ważnym narzędziem marketingowym i miejscem głoszenia swoich przekonań. Światowa blogosfera liczy obecnie około 160 milionów blogów.

31.08.2018

Dziś jest Święto Kawalerii Polskiej
Początki chlubnej tradycji 

Polska kawaleria to formacja o bogatej tradycji. Jej korzenie wywodzą się jeszcze z czasów wczesnego średniowiecza, a więc początków państwa polskiego, kiedy to oddziały wojskowe złożone z jazdy tworzyli władcy plemienni. Za pierwszą kawalerię należy uznać drużynę książęcą Mieszka I. W późniejszych latach trzonem polskich sił zbrojnych była ciężka kawaleria. Rycerze uzbrojeni byli w kopie, miecze, topory oraz tarcze i zbroje. Największym sukcesem militarnym jazdy Polskiej w tym okresie było pokonanie wojsk krzyżackich w słynnej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

31.08.2018

Dziś jest Dzień Solidarności i Wolności
Wiwat, Solidarność!  

Dziś obchodzimy polskie święto państwowe, bardzo ważne dla Polaków, a w szczególności dla Pomorzan. “Sierpień’80” dla wielu jest wydarzeniem z życia, lecz dla młodego pokolenia to już historia, o której mogą dowiedzieć się od starszych z opowiadań, książek. To święto powstało, po to aby szerzyć pamięć o wydarzeniach sierpniowych w Polsce. To właśnie 31.08 przypada rocznica podpisania porozumień w Gdańsku, które były początkiem upadku komunizmu w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

czwartek, 30 sierpnia 2018

Dzień Taksówkarza

W święto taksówkarzy wypada im życzyć dużo opłacalnych kursów, bezpieczeństwa i … żeby nakręcili kolejne odcinki „Zmienników”.

Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych

To święto obchodzone z inicjatywy kostarykańskiej organizacji pozarządowej FEDEFAM. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi światowej opinii społecznej na los osób potajemnie uwięzionych i zaginionych w krajach Ameryki Łacińskiej i na ich złe traktowanie.

środa, 29 sierpnia 2018

Nowosci cz.3

1) Księżyc nad Rzymem - Magdalena Giedrojć

Skąpana w rzymskim słońcu opowieść o tym, jak rodzi się radość i przyjaźń, a może nawet i miłość.
Trzydziestokilkuletnia Laura Pszczółka przyjechała do Rzymu na stypendium, realizując marzenie o studiowaniu historii sztuki w ojczyźnie wszelkiego piękna. Jej przewodnikiem po pełnym tajemnic i niespodzianek Wiecznym Mieście został Andrea, przystojny erudyta o smutnym spojrzeniu. Razem odkryją urok długich rozmów, nie tylko o sztuce, najlepiej nad kieliszkiem przedniego wina. Przeżyją niejeden zachwyt, zagubią się w zaułkach tak pięknych, że trudno z nich wrócić do prawdziwego świata. W upalnym powietrzu wisi uczucie…
Czy mroczna przeszłość Andrei i smutne doświadczenia Laury pozwolą im raz jeszcze stworzyć bliską relację z drugą osobą? Czy Rzym pomoże im odnaleźć drogę do siebie?

Nowosci cz.2

1) Tease

Książka inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, którą trzeba przeczytać, i o której należy rozmawiać. Powieść, która porusza aktualny problem przemocy psychicznej w szkole.
Sara i troje innych uczniów liceum zostało oskarżonych o psychiczne znęcanie się nad swoją koleżanką, które w konsekwencji pchnęło ją do popełnienia samobójstwa. Sara jest napiętnowana i uznana za winną przez swoich kolegów, miejscową społeczność i media.
W wakacje poprzedzające klasę maturalną, między spotkaniami z prawnikami i sądową psychoterapeutką, Sara musi się zastanowić nad wydarzeniami, które doprowadziły do tej tragedii. Jaką rolę w niej odegrała? Czy znajdzie sposób, aby pójść dalej mimo poczucia, że jej życie się skończyło?  

  Okładka książki Tease

29.08.2018

Dziś jest Dzień Strażnika Gminnego i Miejskiego
To polskie święto obchodzone w rocznicę uchwalenia ustawy z 1997 roku, która określa funkcjonowanie straży gminnej. To dobra okazja do tego by awansować wyróżniających się strażników.

wtorek, 28 sierpnia 2018

28.08.2018

Dziś jest Dzień Lotnictwa
28 sierpnia każdego roku obchodźmy Dzień Lotnictwa, czyli rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku.

sobota, 25 sierpnia 2018

Dzień Spieczonego Bliźniaka

Dzień Spieczonego Bliźniaka to wielki, coroczny zjazd bliźniąt, trojaczków i czworaczków z całej Polski i za granicy, w Czarnkowie. Święto odbywa się co roku na zakończenie wakacji już od 1998 roku.  
Skąd się wzięła ta intrygująca nazwa święta?

Podczas planowania pierwszego wydarzenia, organizatorzy wymyślili, że będzie to zjazd bliźniąt, podczas, którego odbędzie się opiekanie w ognisku wielkopolskiej “pyry” czyli ziemniaczka. Właśnie stąd wziął się “spieczony bliźniak”. Inni też wiążą tę nazwę, z tym, że mali i duzi bliźniacy przyjeżdżający na imprezę na koniec lata, mają na sobie piękną, wakacyjną opaleniznę. Podczas każdego zjazdu jest organizowana parada uliczna pod hasłem “Bliźniaki przyszłością narodu”. Jest już tradycją, że podczas obchodów co roku odbywa się konkurs “Jak dwie krople wody”, wyłaniający najpodobniejsze, bliźniacze rodzeństwo. Drugą, tradycyjną atrakcją jest quiz “Co dwie głowy to nie jedna”. W Czarnkowie czeka na bliźniaki i wszystkich mieszkańców wiele atrakcji, występów artystycznych.

Dzień polskiej żywności

Dzień polskiej żywności przypada 25 sierpnia, święto jest obchodzone od 2013 roku. Data nie jest przypadkowa, pod koniec sierpnia stragany i sklepowe półki są pełne polskich świeżych warzyw i owoców, a rolnicy świętują dożynki i cieszą się zbiorami. Celem Dnia polskiej żywności jest przypomnienie jak ciekawa i bogata jest oferta rodzimych producentów żywności. Wydarzenie nie promuje jednego produktu, ale całą branżę. 

piątek, 24 sierpnia 2018

24.08.2018

Przysłowia na dziś:


  • „Bartłomiej ukazuje, jaka jesień następuje”
  • „Bartłomieja świętego dzień w jakiej nastaje porze, taką jesień bez uchyby daje”
  • „Bartłomieja słota, z łyżki deszczu ceber błota”
  • „Gdy Bartłomiej z grzmotami, śnieżna zima przed nami”
  • „Gdy koło Bartłomieja liść opada, prędko zima bywa rada”
  • „Gdy się Bartłomiej grzmotem zgłosi, grady i rychłe śniegi przynosi”
  • „Gdy w dzień świętego Bartłomieja po górach burzy, w jesieni brona rolę kurzy”
  • „Jak Bartłomiej się sprawi, taką jesień przyprowadzi”
  • „Jaki dzień Bartłomieja, takiej jesieni nadzieja”
  • „Już po świętym Bartłomieju, jedz już kluski na oleju”
  • „Kto na święty Bartłomiej siał, będzie chleb miał”
  • „Kiedy do Bartłomieja bocian u nas trwa mnogi, tedy zima lekka będzie i opał niedrogi”
  • „Na świętego Bartłomieja po raz pierwszy jęknie knieja ”
  • „Na święty Bartłomiej czajka uciecze i już chłop zboża nie usiecze”
  • „Od świętego Bartłomieja lepsza w stodole nadzieja”
  • „Susza na Bartłomieja, mroźnej zimy nadzieja”
  • „Święty Bartłomiej gdy jasny, pogodny, da piękną jesień i zbiór winogron dorodny”
  • „Święty Bartłomiej zwiastuje, jaka jesień następuje”
  • środa, 22 sierpnia 2018

    Dziś jest Dzień Pracownika Ochrony

    Dnia 22 sierpnia obchodzimy nieoficjalny Dzień Pracownika Ochrony, gdyż właśnie tego dnia w 1997 roku, została wprowadzona w życie ustawa, regulująca prawnie pracę ochroniarzy.
    Istnieje wiele stereotypów na temat, tego zawodu. Dla niektórych ochroniarz, to wielki, dwumetrowy, łysy, napakowany mężczyzna. Choć i tacy, się zdarzają, to licencjonowany pracownik ochrony, powinien być szybki, sprytny, inteligentny, gdyż egzamin na licencję ochroniarza, jest bardzo wymagający. Trwa tydzień, odbywa się na komendzie policji, przed powołaną komisją. Kandydat musi wykazać się ze znajomości prawa i przepisów, umiejętnością technik obezwładniania, strzelania i wiedzy na temat broni. Osoba, która zda egzamin, może ubiegać się o pracę jako konwojent wartości pieniężnych, towarów, materiałów niebezpiecznych, osobisty ochroniarz, ochroniarz imprez masowych i wiele innych. W Polsce, w sektorze security coraz więcej jest zatrudnianych emerytów i rencistów, nie posiadających kwalifikacji do tego zawodu. Ich obecność w markecie czy na budowie, ma działać tylko jako “straszak”. Ciężko wyobrazić sobie pana po sześćdziesiątce, z grupą inwalidzką, który obezwładnia szajkę złodziei np. materiałów budowlanych. Na ogół, jego rola sprowadza się tylko do o obchodów obiektu, obsługi monitoringu i wzywania policji w przypadku różnych incydentów. Nie mniej jednak jest to branża, która cały czas rozwija się. Coraz częściej zatrudniane w ochronie są kobiety. W Polsce jest więcej pracowników ochrony, niż wszystkich policjantów i żołnierzy zawodowych. Mamy nadzieję, że ten dzień będzie niedługo oficjalnym świętem.

    wtorek, 21 sierpnia 2018

    Dziś jest Światowy Dzień Optymisty

    Dzień Optymisty jest świętem obchodzonym od 2016 roku.
    Ma on na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę pozytywnego myślenia i zachęcić wszystkich ludzi do zmiany swojej postawy na bardziej optymistyczną. Światowy Dzień Optymisty został powołany z inicjatywy polskiej Fundacji „Jestem Optymistą”, która poprzez swoje działania pragnie nieść pozytywną ideę i zarażać ludzi uśmiechem.

    poniedziałek, 20 sierpnia 2018

    Nowości książkowe cz.1

    1) Pod Włoskim Niebem - Nicky Pellegrino

    Stella prowadzi bardzo uporządkowane życie – i bardzo to lubi. Po dwudziestu pięciu latach musi jednak stawić czoło nowej rzeczywistości, ponieważ jej szefowa, znana projektanta mody, nagle umiera. Stella zostaje bez pracy i bez wizji na przyszłość.
    Szukając pomysłu, daje się namówić na wakacyjną zamianę domów. W ten sposób trafia do pięknej starej villi w małym miasteczku na południu Włoch. Wyjeżdża tam na wakacje.
    Ostatecznie okazuje się, że te wakacje mają stać się punktem wyjścia do zupełnie nowego życia. Stella poznaje nowy kraj, jego zwyczaje i kuchnię. Nawiązuje nowe znajomości i przy okazji przekonuje się, że nie tylko ona szuka nowego pomysłu na siebie.
    Przez cały czas koresponduje z tajemniczym właścicielem villi, który pozostawił dla niej specjalny autorski przewodnik po okolicy. Stopniowo stają się sobie coraz bliżsi, chociaż w ogóle się nie znają.

    2) Ruiny Na Wybrzeżu - Eric Berg

    Po dwudziestu trzech latach nieobecności Lea Mahler wraca do rodzinnej wioski na wyspie Poel. Niestety wizyta kończy się tragicznie. W tajemniczym wypadku ginie jej siostra, a ona sama zostaje ciężko ranna i doznaje amnezji.
    Cztery miesiące po tym wydarzeniu Lea, wbrew radom lekarzy, ponownie przyjeżdża na wyspę. Chce się dowiedzieć, jak doszło do wypadku. Ponieważ nic nie pamięta, jest zdana na pomoc dawnych przyjaciół – tyle że ci przedstawiają sprzeczne wersje. Najwyraźniej ukrywają przed nią coś, co dotyczy ich wspólnej przeszłości…

    Dziś jest Dzień Komara

    O nie! Dziś wieczorem lepiej nie wychodzić z domu… Święto zostało ustanowione na pamiątkę doktora Ronalda Rossa, który w 1897 roku odkrył że samice komarów przenoszą malarię między ludźmi. 

    Dziś jest Dzień wyznawania miłości

    Kochasz się w kimś skrycie? Dziś masz najlepszą szansę w roku, by to wyznać. Przecież nikt cię za to nie zabije… warto kochać i mieć blisko kochającą osobę . 

    niedziela, 19 sierpnia 2018

    19.08.2018

    Dziś jest Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich

    Wakacje to najlepszy moment, by obchodzić Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich. Na polskim Wybrzeżu można w tym czasie odwiedzić jedną z kilkunastu latarni morskich oraz wziąć udział w różnych zabawach, które są organizowane w nadbałtyckich kurortach.


    Dziś jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

    Święto to ma na celu zwiększenie świadomości odnośnie działań związanych z niesieniem pomocy humanitarnej na świecie. Data obchodów upamiętnia zamach bombowy na placówkę ONZ w Bagdadzie w 2003 roku, w którym śmierć poniosło 22 ludzi, w tym Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Sérgio Vieira de Mello.
     
     
     

    piątek, 17 sierpnia 2018

    Dzień Pozytywnie Zakręconych

    Pozytywnie zakręcony człowiek, to taki który ma bzika na punkcie swojej pasji, miewa zwariowane pomysły, jest urodzonym optymistą, a w jego towarzystwie zawsze jest weselej.

    wtorek, 14 sierpnia 2018

    Dzień Energetyka

    Dzień Energetyka ustanowiono już w 1956 roku. Obecnie obchodzony jest 14 sierpnia, na cześć patrona energetyków św. Maksymiliana Kolbego, który tego dnia w 1941 roku został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz

    poniedziałek, 13 sierpnia 2018

    Dziś jest Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych

    Większość ludzi, natura tak stworzyła, że chętniej i łatwiej posługują się prawą ręką.
    Jednak ok. 8-15% z całej ludności na świecie to osoby leworęczne (w Polsce to ok. 8%). Wśród światowych sław, leworęczni są m.in. Barack Obama, Angelina Jolie, Książe William, Bill Gates, Robert De Niro, Tom Cruise, Justin Bieber, Lady Gaga, Eminem, Jim Carrey, Julia Roberts. Polskie, leworęczne gwiazdy to m.in. Joanna Brodzik, Andrzej Wajda, Jerzy Pilch, Katarzyna Glinka, Krzysztof Penderecki. Jeszcze w latach siedemdziesiątych, uważano za wadę i tępiono mańkuctwo. Niestety, bardzo źle wpływało to na leworękie dzieci, zniechęcało do pisania czy zajęć manualnych. Na szczęście, obecnie wiadome jest że leworęczność w żaden sposób nie wpływa negatywnie na rozwój. Osoby leworęczne mają odwróconą funkcjonalność rąk, co jest związane z dominująca aktywnością prawej półkuli mózgowej, a przy tym samym skutkuje też lepszą sprawnością lewej części ciała. W żaden sposób nie czyni to ich gorszymi, lecz potwierdza niesamowitość ludzkiego organizmu. Wbrew utartym przekonaniom, że “prawe” jest lepsze od “lewego”, co ma swoje odbicie w powiedzeniach takich jak “człowiek prawy”, “iść prawą drogą”, “być czyjąś prawą ręką” czy negatywnych: “wstać lewą nogą”, “załatwić coś na lewo”, “mieć dwie lewe ręce”.

    czwartek, 9 sierpnia 2018

    Zamień się jeśli chcesz

    Witam chciałabym poruszyć temat parkowania na miejscach oznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Kochani co sądzicie o to tym ? A może też stajecie na takie miejsca bez pozwolenia . Ja jako osoba poruszająca się na wózku powiem ,że osoby zdrowe stojące na takim miejscu nie zdają sobie sprawy z tego ,jak wózkowicz ma swobodnie dostać się do auta jeśli nie ma wystarczającego miejsca, otóż takie stanowiska zostały specjalnie wyznaczone po to aby ktoś taki jak na przykład ja mogła bez żadnych problemów dostać się do środka auta bo niestety nie umiemy latać żeby  przeskoczyć źle zaparkowany samochód. A jeśli staniemy na drodzę to zablokujemy inne samochody i wtedy pojawiają się problemy . Jeszcze w momencie, gdy jedziemy z jakąś osobą która nam pomoże dostać się do samochodu to zawsze jakoś to da się pokonać, lecz my chcemy być samodzielni i dużo osób robi prawo jazdy żeby sami się mogli poruszać i muszą składać wózek , po to żeby zmieścił się na miejscu dla pasażera trzeba wyjąc koła to złożenie go pomiędzy dwoma samochodami jest po prostu nie realne . Dlatego proszę Was nie stawiajcie na miejscach nie dla was szanujmy się wzajemnie.Wiele osób także się denerwuje jak dostaje od nas prezencik na szybie, no niestety nie będzie szacunku i zrozumienia to będą ciągłe problemy zataczające się w krąg który za każdym razem będzie się powtarzał i utrudniał życie i wam i nam wiec .życzę więcej zrozumienia i nie blokowania nam miejsca a jeśli chcecie stać na naszych miejscach to zamiecie się z nami i zdrowiem żebyście to wy byli niepełnosprawni a my zdrowi.

    9.08.2018

    Dziś jest Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie
    Ideą Międzynarodowego Dnia Ludności Tubylczej na Świecie jest zwrócenie uwagi na bogatą różnorodność kultur tubylczych. Z jednej strony to ludzie, którzy oparli się pokusom cywilizowanego świata, z drugiej muszący borykać się z wieloma problemami.

    środa, 8 sierpnia 2018

    Dziś jest Wielki Dzień Pszczół

    Wielki Dzień Pszczół to inicjatywa, która ma chronić pszczoły przed wyginięciem.
    Zasługi tych owadów są nie do przecenienia, dzięki nim mamy choćby miód i pyszne owoce. Po raz pierwszy to nietypowe święto odbyło się w sierpniu 2013 roku. 

    Oby Einstein nie miał racji...
    Według naukowców wyginięcie pszczół na świecie miałoby drastyczne konsekwencje – głód, kryzys i wojny. „Jeśli znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną jeszcze cztery lata życia” - to słowa Alberta Einsteina. Jeśli słynny filozof ma rację, to mamy się czym martwić, bowiem pszczoły są w niebezpieczeństwie. Na około 470 gatunków tych owadów w naszym kraju, niemal połowa z nich zagrożonych jest wyginięciem. W Polsce większość roślin jest bowiem owadopylna. Gdyby nie pszczoły, przestałyby się one rozmnażać, a plony roślin uprawnych spadłyby o 70-80 proc. Oznacza to, że musielibyśmy pożegnać się z owocami, m. in. jabłkami, czereśniami, dyniami i porzeczkami. Zapewnienie większej wydajności plonów jest przez człowieka bardziej ceniona nawet od tego, że pszczoły dostarczają miodu.

    poniedziałek, 6 sierpnia 2018

    Nowości książkowe ;)

    Witam Was moi kochani. Właśnie wróciłam do mojej szarej, nudnej rzeczywistości, ale nie zapomniałam pójść do biblioteki i wypożyczyć parę książek, aby sobie umilić parę dni odpoczynku od tych wszystkich spacerów po plaży i nie tylko a więc....

    1) Dla Ciebie Wszystko - Katarzyna Michalak

    CZY POTĘGA MIŁOŚCI WYSTARCZY, ABY ODMIENIĆ CZYJEŚ ŻYCIE?

    Okaleczony, porzucony przez matkę chłopczyk i ścigany przez policję haker. Los postawi na ich drodze uroczą, młodą i bardzo wrażliwą panią doktor. Czy tak różni ludzie, mogą w ogóle mieć ze sobą coś wspólnego?

    Rudowłosa Ania Kraska, która w Imię miłości przybyła do Jabłoniowego Wzgórza jako drobna, wystraszona 10-latka, w kolejnej części opowieści staje się piękną, pewną siebie młodą lekarką. Jednak nie tylko ona będzie tu główną bohaterką - na jej drodze stanie przerażony, bezbronny, porzucony w szpitalu czterolatek. Ania jest gotowa poświęcić bardzo wiele, żeby mu pomóc. I nie tylko ona… Być może okaże się, że jej upór połączony z urokiem osobistym potrafi zmiękczyć niejedno serce i sprawi, że odmieni się los wielu osób. To nie koniec niespodzianek - losy Ani z Jabłoniowego Wzgórza dziwnym trafem splotą się z losami bohaterów Wiśniowego Dworku. Wszystkie miłośniczki przystojnego Ariela i tajemniczego Daniela będą mogły spotkać ich ponownie…

    Światowy Dzień Musztardy


    Dziś jest Światowy Dzień Musztardy

    Dzisiejsze święto, jako że wypada w środku wakacji, warto spędzić na grillu. Oczywiście w towarzystwie musztardy, która z kiełbasą tworzy bardzo zgraną parę.

    niedziela, 5 sierpnia 2018

    Dzień Delfina ;)

    Dziś jest Dzień Delfina

    Te sympatyczne zwierzęta zasługują na swoje święto w ludzkim świecie. Choćby z tego powodu, że pomagają nie tylko innym przedstawicielom swojego gatunku, ale nawet i człowiekowi.
    Delfin – ogólne określenie wodnych ssaków z rzędu waleni, z rodzin Delphinidae (delfiny oceaniczne) i Platanistidae (delfiny słodkowodne), obejmujące średniej wielkości walenie charakteryzujące się wydłużonym pyskiem i obecnością melonu. Zamieszkują morza obu półkul i wiele rzek strefy równikowej. Często przebywają w gromadach (stadach) od kilku do kilkuset osobników, o wyraźnie zaznaczonej hierarchii. Odbywają dalekie wędrówki. Mają zdolność do echolokacji, a przynajmniej jeden gatunek (Sotalia guianensis) także do elektrorecepcji. Porozumiewają się za pomocą dźwięków, określanych jako język delfinów.

    Szybka Kolej Miejska Sp. z o.o.- wykaz przystanków linii S1, S2, S3, S9 przystosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych


    Zamieszczona tabela zawiera wykaz przystanków linii S1, S2, S3, S9 przystosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych .
    NAZWA
    PRZYSTANKU
    URZĄDZENIA LUB UDOGODNIENIA
    Pruszków
    Zjazd windą do przejścia podziemnego z obu stron torów (z poziomu ul. Waryńskiego i ul. Sienkiewicza)
    Wyjazd z przejścia podziemnego na peron również windą.
    Piastów
    Wjazd na peron 1 (kierunek Otwock)  po pochylni od ul. Dworcowej.
    Wjazd na peron 2 (kierunek Pruszków)  nieprzystosowany do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
    Warszawa Ursus Niedźwiadek
    Zjazd windą do przejścia podziemnego z obu stron torów (z poziomu ul. Orląt Lwowskich i ul. Krawczyka)
    Wyjazd z przejścia podziemnego na peron windą.
    Warszawa Ursus
    Wjazd na peron 1 (kierunek Otwock)  po pochylni wyłącznie z poziomu ul. Wiosny Ludów (od strony wschodniej).
    Wjazd na peron 2 (kierunek Pruszków)   po pochylni ze wschodniego przejścia podziemnego (wjazd do przejścia możliwy wyłącznie po pochylni z poziomu północnej strony ul. Traktorzystów).
    Warszawa Włochy
    Wjazd na peron 1 (kierunek Otwock)   po pochylni z poziomu ul. Chrobrego (brak poręczy)
    Wjazd na peron 2 (kierunek Pruszkównieprzystosowany do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
    Warszawa Zachodnia
    Z poziomu parkingu przy Al. Jerozolimskich zjazd do nowej hali dworcowej windami, z hali wjazd do przejścia podziemnego (pokonanie różnicy poziomów po pochylni). 
    Zjazd z poziomu parkingu od ul. Tunelowej do przejścia podziemnego odbywa się za pomocą platformy przyporęczowe ( jest możliwe po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu do obsługi, pod numerem telefonu: +48 797 997 949 lub +48 506 405 299.)
    Wjazd na perony 2 – 7 z poziomu przejścia podziemnego odbywa się za pomocą platform przyporęczowych.
    Brak wjazdu na peron Warszawskiej Kolei Dojazdowej (brak udogodnień).
    Peron nr 8 – wjazd po pochylni z poziomu torów, od strony ul. Tunelowej.
    Warszawa Centralna
    Przystanek autobusowy ZTM „Dw. Centralny 02” (usytuowany przy Al. Jerozolimskich po stronie Dworca Centralnego) – na poziom galerii dworcowej zjazd możliwy za pomocą platformy przyporęczowej.
    Przystanek autobusowy ZTM „Dw. Centralny 01” (usytuowany przy Al. Jerozolimskich po stronie hotelu Marriott) - brak udogodnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
    Przystanek autobusowy ZTM „Dw. Centralny 16” (usytuowany przy ul. Emilii Plater po stronie Pałacu Kultury i Nauki) – na poziom galerii dworcowej zjazd możliwy za pomocą platformy przyporęczowej
    Z przystanków autobusowych ZTM usytuowanych od strony galerii handlowej „Złote Tarasy” wjazd z poziomu ulicy na główną halę Dworca Centralnego.
    Z poziomu hali głównej lub galerii dworca zjazd na perony nr 1 - 4 za pomocą wind.
    Z poziomu galerii zjazd na perony możliwy jest również schodami ruchomymi oraz po ruchomej pochylni.
    Wszystkie przystanki tramwajowe usytuowane w obrębie Dworca Centralnego nie są przystosowane do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
    Wjazd na peron Warszawskiej Kolei Dojazdowej możliwy jest po pochylni z galerii Dworca Centralnego.
    Warszawa Ochota

    (przystanek średnicowy wspólny dla linii S1 i S2)
    Wjazd na peron 1 (kierunek Sulejówek Miłosna, Otwock oraz Pruszków i Warszawa Lotnisko Chopina)  możliwy jest za pomocą platformy przyporęczowej, zlokalizowanej przy hali dworcowej od strony Al. Jerozolimskich.
    Warszawa
    Śródmieście
    (przystanek średnicowy wspólny dla linii S1 i S2)
    Peron nr 3 (kierunek Pruszków, Warszawa Lotnisko Chopina) oraz peron nr 1 (kierunek Otwock, Sulejówek Miłosna) - nieprzystosowane do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
    Wjazd na peron nr 2 możliwy za pomocą windy z poziomu Al. Jerozolimskich (przy wschodniej wieżycy Dworca Warszawa Śródmieście).
    Warszawa
    Powiśle
    (przystanek średnicowy wspólny dla linii S1 i S2)
    Wjazd na peron 1 (kierunek Sulejówek Miłosna i Otwock) możliwy jest za pomocą platformy przyporęczowej,zlokalizowanej przy hali dworcowej od strony zachodniego zejścia.
    Wjazd na peron 2 (kierunek Pruszków, Warszawa Lotnisko Chopina) możliwy jest za pomocą platformy przyporęczowej, zlokalizowanej przy hali dworcowej od strony zachodniego zejścia.
    Warszawa
    Stadion
    (przystanek średnicowy wspólny dla linii S1 i S2)
    Peron 1 (kierunek Sulejówek Miłosna i Otwock) wjazd windą lub schodami ruchomymi z przejścia podziemnego od strony ul. Targowej
    Peron 2 (kierunek Pruszków, W-wa Lotnisko Chopina) wjazd windą lub schodami ruchomymi z przejścia podziemnego od strony ul. Targowej.
    Wjazd do przejścia podziemnego możliwy zarówno od strony budynku dworcowego jak i od ul. Sokolej (w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Stadion Narodowy).
    Warszawa Wschodnia
    Perony nr 1 – 7 nieprzystosowane do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
    Warszawa Olszynka Grochowska
    Peron nieprzystosowany do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
    Warszawa
    Gocławek
    Przejście między peronami dostępne jest wyłącznie od strony Otwocka.
    Peron nr1 (kierunek Otwock) - od strony Warszawy Wschodniej wjazd po pochylni z poziomu ul. Tytoniowej i Kresowej, a od strony Otwocka wjazd po pochylni z poziomu ul. Torowej i Korkowej.
    Peron nr 2 (kierunek Warszawa Wsch.) od strony Warszawy Wschodniej wjazd po pochylni z poziomu ul. Torowej, od strony Otwocka wjazd po pochylni z poziomu ul. Torowej i Korkowej.
    Warszawa Wawer
    Peron nieprzystosowany do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
    Warszawa Anin
    Od strony Otwocka brak wejścia na peron.
    Od strony Warszawy Wschodniej – wjazd na peron po pochylni, dostęp do pochylni przez tory z poziomu ul. Wydawniczej lub Patriotów.
    Warszawa Międzylesie
    Wjazd na peron po pochylni wyłącznie od strony Otwocka. Dostęp do pochylni przez tory od strony ul. Patriotów.
    Warszawa Radość
    Pochylnie na obu końcach peronu, dojście do pochylni przez tory od ul. Patriotów.
    Warszawa Miedzeszyn
    Pochylnie na obu końcach peronu, dojście do pochylni przez tory od ul. Patriotów
    Warszawa Falenica
    Od strony Otwocka – pochylnie na peron 1 i 2. Dostęp na peron 1 od strony ul. Patriotów (wyłącznie od wschodniejstrony ulicy), na peron 2 od strony ul. Patriotów (wyłącznie od zachodniej strony ulicy).
    Michalin
    Pochylnia o strony Warszawy, dojście do pochylni przez tory od strony ul. Gen. Sikorskiego oraz ul. Marszałka Piłsudskiego 
    Józefów
    Pochylnia o strony Warszawy, dojście do pochylni przez tory od strony ul. Gen. Sikorskiego oraz ul. Marszałka Piłsudskiego
    Świder
    Pochylnia od strony Warszawy, dojście do pochylni przez tory od ul. Jasnej oraz do ul. Jana Pawła II
    Otwock
    Wjazd na perony 1 (kierunek Pilawa), 2 (kierunek Pruszków) i 3 (kierunek Warszawa) po pochylniach od strony budynku dworcowego.
    Warszawa
    Rembertów
    Wjazd na peron po pochylni prowadzącej z przejścia podziemnego, do którego wjazd możliwy pomiędzy ul. Marsa i Al. A. Chruściela – z obu stron pochylnie dla niepełnosprawnych).
    Warszawa Wesoła
    Wjazd na peron 1 (kierunek Sulejówek Miłosna) od strony ul. Głowackiego odbywa się po pochylni bezpośrednio z poziomu ulicy. Z ul. Okuniewskiej – konieczne jest przedostanie się na drugą stronę torów, przejazdem drogowym w poziomie szyn, następnie wjazd na peron po pochylni od ul. 1. Pułku Praskiego (prostopadła do ul. Głowackiego).
    Wjazd na peron 2 (kierunek Warszawa Zachodnia) po pochylni od ul. 1 Pułku Praskiego (prostopadła do ul. Okuniewskiej), od ul. Głowackiego konieczne jest przedostanie się na drugą stronę torów przejazdem drogowym w poziomie szyn, następnie wjazd na peron po pochylni od ul. 1. Pułku Praskiego.
    Warszawa
    Wola Grzybowska
    Wjazd na peron 1 (kierunek Sulejówek Miłosna) po pochylni bezpośrednio z ulicy Głowackiego, od ul. Okuniewskiej konieczne jest przedostanie się na drugą stronę torów przejazdem drogowym w poziomie szyn, następnie wjazd na peron po pochylni z ul. Głowackiego.
    Wjazd na peron 2 (kierunek Warszawa Zachodnia) po pochylni bezpośrednio z poziomu ul. Okuniewskiej, od strony ul. Głowackiego konieczne przedostanie się na drugą stronę torów przejazdem drogowym w poziomie szyn, następnie wjazd na peron po pochylni z poziomu ul. Okuniewskiej.
    Sulejówek
    Wjazd na peron 1 (kierunek Sulejówek Miłosna) po pochylni z poziomu ul. Dworcowej, natomiast z ulicy Kombatantów, konieczne jest przedostanie się przez przejście podziemne (dostosowane do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej – pochylnie) na drugą stronę, następnie wjazd z poziomu ul. Dworcowej po pochylni na peron.
    Wjazd na peron 2 (kierunek Warszawa Zachodnia) po pochylni z poziomu ul. Kombatantów, natomiast z ul. Dworcowej konieczne jest przedostanie się przez przejście podziemne (dostosowane do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej – pochylnie), następnie wjazd po pochylni na peron z poziomu ul. Kombatantów.
    Sulejówek
    Miłosna
    Od strony ul. Kutrzeby wjazd możliwy wyłącznie na peron 1 – po podjeździe; aby dostać sięna peron 2, należy następnie zjechać z peronu 1 po pochylni do przejścia podziemnego i dopiero stamtąd możliwy wyjazd na peron 2 po kolejnej pochylni.
    Od strony ul. Buczka zjazd po pochylni do przejścia podziemnego, stamtąd możliwy wyjazd na oba perony, również po pochylniach.
    Wieliszew
    Wjazd po pochylni od strony ul. Długiej. Konieczne przedostanie się na drugą stronę torów w poziomie szyn.
    Michałów Reginów
    Wjazd po pochylni z poziomu przejazdu kolejowego, ul. Nowodworska. Konieczne przedostanie się na drugą stronę torów w poziomie szyn.
    Legionowo Piaski 
    Wjazd po pochylni od strony stacji Legionowo. Konieczne przedostanie się na drugą stronę torów w poziomie szyn.
    Legionowo
    Zjazd do przejścia podziemnego od strony ulicy Piłsudskiegowindą, a od strony ul. Szwajcarskiej i Zegrzyńskiej zjazd windą oraz po pochylni.
    Z poziomu przejścia podziemnego wjazd na perony za pomocą wind.
    Warszawa
    Choszczówka
    Wjazd na peron 2 (kierunek Warszawa Praga) oraz do windy po pochylni z poziomu ul. Zawiślańskiej.
    Wjazd na peron 1 (kierunek Legionowo) oraz do windy po pochylni z poziomu ul. Piwoniowej. Aby przedostać się z peronu na peron, należy windą z poziomu peronu zjechać do przejścia podziemnego, i na sąsiedni peron wyjechać również windą.
    Warszawa
    Płudy
    Wjazd na peron 2 (kierunek Warszawa Praga) po pochylni z poziomu ul. Szynowej.
    Wjazd na peron 1 (kierunek Legionowo) po pochylni z poziomu ul. Czołowej.
    Aby przedostać się z peronu na peron, należy windą z poziomu ulicy wjechać na wiadukt (ul. Podkładowa) nad torami i na sąsiednią ulicę zjechać również windą. Następnie po pochylni z poziomu ulicy wjechać na peron.
    Na wiadukcie znajduje się przystanek autobusowy „PKP Płudy”,z którego można windami zjechać do poziomu ulic Szynowej i Czołowej.
    Warszawa Żerań
    Wjazd na peron platformą przyporęczową z poziomu ul. Płochocińskiej.
    Warszawa Toruńska
    Zjazd na peron windą z wiaduktu nad torami (ul. Toruńska), na którym znajdują się przystanki autobusowe.
    Warszawa
    Praga
    Z poziomu ul. Pożarowej zjazd do przejścia podziemnego za pomocą platformy przyporęczowej.
    Z poziomu przejścia podziemnego wjazd na peron windą.
    Warszawa
    ZOO
    Przystanek nieprzystosowany do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
    Warszawa
    Gdańska
    Z poziomu peronu stacji metra Dworzec Gdański wjazd windą i schodami ruchomymi do poziomu przejścia podziemnego łączącego stację metra ze stacją PKP Warszawa Gdańska.
    Dojazd do peronów stacji Warszawa Gdańska w poziomie przejścia podziemnego po pochylni.
    Z poziomu hali Dworca Warszawa Gdańska oraz z przystanków tramwajowych i ulicy Słomińskiego zjazd do przejścia podziemnego za pomocą wind.
    Z poziomu ulicy Rydygiera zjazd windą do przejścia podziemnego prowadzącego do wyjścia na perony nr 2 i 3.
    Wjazd na peron 2 i 3 windą z poziomu przejścia podziemnego.
    Warszawa Koło
    Przystanek nieprzystosowany do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
    Warszawa Kasprzaka
    Przystanek nieprzystosowany do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
    Warszawa Aleje Jerozolimskie
    Wjazd na perony PKP nr 1 i 2 oraz peron Warszawskiej Kolei Dojazdowej windami z poziomu wiaduktu w ciągu Al. Jerozolimskich, na którym zlokalizowane są przystanki autobusowe.
    Warszawa Rakowiec
    Wjazd na perony nr 1 i 2 windami z poziomu wiaduktu w ciągu Alei Krakowskiej, na którym zlokalizowane są przystanki autobusowe.
    Z peronu przystanku tramwajowego „PKP Rakowiec” (kierunek Centrum) – przejazd w poziomie szyn na drugi peron przystanku (kierunek Okęcie), następnie zjazd z peronu tramwajowego windami do przejść pod wiaduktem prowadzących na dane perony. Z przejścia pod wiaduktem zjazd na dany peron po pochylni.
    Z peronu przystanku tramwajowego „PKP Rakowiec” (kierunek Okęcie) zjazd windami do przejść pod wiaduktem prowadzących na dany peron. Z przejścia pod wiaduktem zjazd na dany peron po pochylni.
    Warszawa Żwirki
    i Wigury
    Wjazd na perony nr 1 i 2 windami z poziomu ul. Żwirki i Wigury