niedziela, 1 lipca 2018

Dzień Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych zostało powołane do realizacji zadań nadzwyczajnych, przede wszystkim dowodzenia Polskimi Kontyngentami Wojskowymi, biorącymi udział w operacjach międzynarodowych.
Z tego niezwykle istotnego, wręcz naczelnego zadania dowództwo wywiązuje się bardzo dobrze. Wielokrotnie zdawało egzamin ze skuteczności i profesjonalizmu podczas trudnych misji zagranicznych, charakteryzujących się dynamiką i wielką liczbą niewiadomych, którym należało odpowiedzialnie sprostać. (…) Wasza solidna praca zbudowała chlubną historię dowództwa i zaufanie, jakim nasze siły zbrojne darzy społeczność międzynarodowa. (…) – podkreślił Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak w liście do uczestników dzisiejszych uroczystości, odczytanym przez Sekretarza Stanu w MON Pana Wojciecha Skurkiewicza.


Obchody święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Dowództwa, sprawowaną przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. bryg. dr. Józefa Guzdka, po zakończeniu której delegacja dowództwa złożyła kwiaty przed tablicą pamiątkową poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej.

W godzinach przedpołudniowych na placu apelowym Wojskowej Akademii Technicznej, gen. bryg. pil. dr inż. Tadeusz Mikutel – Zastępca Dowódcy Operacyjnego RSZ, reprezentujący w tym dniu Dowódcę Operacyjnego, złożył meldunek Sekretarzowi Stanu w MON Panu Wojciechowi Skurkiewiczowi o rozpoczęciu uroczystego apelu z okazji święta. Po dokonaniu przeglądu pododdziałów Zastępca Dowódcy Operacyjnego RSZ powitał przybyłych gości oraz zgromadzoną kadrę i pracowników resortu obrony narodowej, a następnie odczytał wystąpienie wraz z życzeniami Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. broni dr. Sławomira Wojciechowskiego skierowane do uczestników dzisiejszych obchodów:

Szanowni Państwo,
Święto Dowództwa Operacyjnego to tradycyjnie czas wizyt znakomitych gości, spotkań wielu pokoleń żołnierzy, których osiągnięcia oraz poświęcenie doceniamy i kontynuujemy. Dlatego też dzisiejsze spotkanie jest stosowną okazją do refleksji nad tym, co minęło oraz zastanowienia się nad różnorodnością i wielkością wyzwań, jakie wciąż stoją przed nami.
Od chwili powstania 1 lipca 2004 roku, czyli przez 14 lat swego istnienia, dowództwo  doświadczyło wielu zmian etatowych, strukturalnych i zadaniowych. Intensywnie ewoluowało, zmieniało nazwy oraz rozszerzało wachlarz zadań i odpowiedzialności: począwszy od zarządzania kryzysowego NATO, reagowania na zagrożenia życia ludzkiego w kraju, przygotowania Stanowiska Dowodzenia Naczelnego Dowódcy oraz dowodzenie operacyjne do czasu jego powołania, poprzez przygotowanie i prowadzenie ćwiczenia ANAKONDA, kierowanie misjami poza granicami kraju w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz innych państw koalicyjnych, na ochronie granicy państwowej w przestrzeni powietrznej kończąc.
Z ogromu zadań, które spoczywają na Dowództwie Operacyjnym, to właśnie te wymienione zaliczamy do najważniejszych i to właśnie one stanowią o naszej specyfice i wyjątkowości. Ze swej natury i przeznaczenia, każde działanie realizujemy w czasie rzeczywistym, w konkretnej przestrzeni i w sytuacjach realnych wymagających odważnych i terminowych decyzji. Zdajemy sobie sprawę ze spoczywającej na nas odpowiedzialności i z faktu, że każdy potencjalny błąd wiąże się nieustannie z ryzykiem, którego ceną  może być ludzkie życie i zdrowie. O sile organizacji stanowi człowiek. Dlatego też oprócz wspomnianych wymogów środowiska, o tożsamości żołnierzy i pracowników Dowództwa stanowi doświadczenie, ponadprzeciętne zaangażowanie zespołów ludzi rozsianych po całym kraju i poza jego granicami, wysoka gotowość oraz profesjonalizm.

Żołnierze i pracownicy Dowództwa,
Nic nie jest dane na zawsze a to, co jest źródłem naszej skuteczności, powinno tym bardziej inspirować do dalszego doskonalenia. Wzmacniajmy ducha zespołu, pracujmy nad polepszeniem kultury organizacyjnej, poszukujmy efektywnych sposobów realizacji zadań. Szczególnej troski wymaga pielęgnowanie umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, inicjatywa własna i silna motywacja do działania. Musimy być nastawieni na ciągłe doskonalenie, stałe podnoszenie kwalifikacji, zdobywanie doświadczeń i pozyskiwanie wiedzy, bowiem nasza służba to nie tylko to, co zostało już osiągnięte, ale przede wszystkim to, co jeszcze do jest do zdobycia, pokonania. Żołnierska służba nie zna próżni i należy pamiętać, że na każdym jej etapie czekają nowe, często nieznane zadania, wymagające niestandardowych i innowacyjnych rozwiązań. W myśl pewnego powiedzenia, tak jak każde pokolenie i my mamy przed sobą wyzwania, a naszym obowiązkiem jest stawić im skutecznie czoła…
Czekająca nas w najbliższym czasie zmiana jest szansą, a nie jest obciążeniem. Przed nami nowe zadania, choćby związane z przyszłym Systemem Dowodzenia. Dowództwo po raz kolejny stoi przed wyzwaniami związanymi nie tylko ze zmianą nazwy. Pamiętajmy, że wiele procesów związanych z kierowaniem i zarządzaniem walką  jeszcze się nie ugruntowało, a w siłach zbrojnych „połączoność” wciąż rozumiana jest jedynie w wymiarze organizacyjnym i z trudem w wymiarze proceduralnym. Przed nami jeszcze daleka droga.

Szanowni Państwo,
Tak uroczysty dzień nie powinien służyć jedynie przypominaniu światu, od czego jesteśmy. Nasze święto powinno być głównie sposobnością do wyrażenia podziękowań za pełną poświęcenia służbę i pracę na rzecz umacniania obronności Rzeczypospolitej. Dlatego też, właśnie dziś, życzę Wam i sobie, aby służba była bardziej przewidywalna, aby działały mechanizmy motywujące do ponadprzeciętnego działania. Pragnę skierować szczególnie serdeczne słowa podziękowania do naszych rodzin za wyrozumiałość, cierpliwość i wsparcie. Żołnierska służba wiąże się z oddaniem oraz koniecznością stawiania czoła zdarzeniom nieprzewidywalnym. W takich sytuacjach wsparcie najbliższych jest kluczowe i nieocenione.
Szanowni Państwo, niechaj dzisiejsza świąteczna atmosfera pozwoli z satysfakcją spojrzeć wstecz, ale i z nadzieją spojrzeć w przyszłość. Na zakończenie pragnę pogratulować  wszystkim wyróżnionym, a Państwu życzę tego, co najlepsze, w tym urzeczywistnienia marzeń, niegasnącego entuzjazmu i wszelkiej pomyślności.
Dziękuję

Ważnym i doniosłym elementem uroczystości było wręczenie odznaczeń oraz wyróżnień żołnierzom i pracownikom Dowództwa w tym nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Obrony Narodowej, Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Sekretarza Stanu USA.

Uroczysty apel zakończyło odegranie „Pieśni reprezentacyjnej WP” oraz defilada pododdziałów z udziałem wojskowej asysty honorowej wystawionej przez Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego.

Po zakończeniu apelu delegacje Dowództwa Operacyjnego RSZ na czele z gen. bryg. pil. dr. inż. Tadeuszem Mikutelem – Zastępcą Dowódcy Operacyjnego RSZ oraz Panią Krystyną Kwiatkowską złożyły wiązanki kwiatów przed obeliskiem poświęconym śp. generałowi Bronisławowi Kwiatkowskiemu, Dowódcy Operacyjnemu w latach 2007 – 2010, który zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010 r.

***

Obchody święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych swoją obecnością uświetnili przedstawiciele: parlamentu, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego RSZ, Dowództwa WOT, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Żandarmerii Wojskowej, służb wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, wojskowego korpusu dyplomatycznego, duchowieństwa wojskowego, szkolnictwa wojskowego, wojskowej służby zdrowia, służb mundurowych, byli żołnierze i pracownicy wojska Dowództwa Operacyjnego na czele z byłymi Dowódcami, dowódcy Polskich Kontyngentów Wojskowych, władz lokalnych i samorządowych, kombatantów misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych; dowódcy i kadra jednostek bezpośrednio podległych oraz obecni żołnierze i pracownicy Dowództwa.

Szczególne miejsce wśród dostojnych gości zajęli weterani i kombatanci na czele z kpt. Krzysztofem Flizakiem - najmłodszym żołnierzem armii gen. Władysława Andersa oraz por. Henrykiem Troszczyńskim żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, robotnikiem przymusowym na Wschodzie, Polakiem, który przyczynił się do odkrycia grobów katyńskich i pierwszych ekshumacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz